Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Eurogroup dnes projedná řecké reformy, sledujte projev Janet Yellen, analýza ROPY, NZD/USD, EUR/JPY

24.02.2015 | 11:30 0 Komentářů

Řecko včera nestihlo doručit svůj plán reformních opatření, který je klíčem k prodloužení záchranného programu do konce června.  Podle dostupných informací představilo Řecko eurozóně reformy těsně po půlnoci. Plánuje bojovat s daňovými úniky, korupcí a rovněž počítá s omezením státní správy. Mezi hlavní body návrhu patří vytvoření spravedlivého daňového systému, boj s pašováním pohonných hmot, tabáku a změna kolektivních smluv na trhu práce. Atény rovněž zamýšlí nabídnout bezplatnou zdravotní péči pro nezaměstnané, kteří nemají pojištění.  Reformy by dnes odpoledne měly být projednány Euroskupinou.

Hlavní událostí dnešního dne bude projev šéfky Fedu v americkém Kongresu s pravidelným půlročním hodnocením monetární politiky.  Klíčové bude, zdali se Janet Yellen bude držet dosavadní rétoriky a možnosti zvýšení základní úrokové sazby v průběhu letošního roku. Zásadní bude pohled banky na inflaci, která je pod cílovou hodnotou 2 procenta a v průběhu prvních 6 měsíců letošního roku může dále klesat. Fed dosud považoval tento jev jenom za přechodný vzhledem k poklesu cen ropy. Rovněž zaleží, do jaké míry ocení Janet Yellen dosavadní vývoj na trhu práce a celkové posilování amerického hospodářství. V případě kladných slov lze očekávat pokračování posilování amerického dolaru a růst výnosů ze státních dluhopisů.

Ropa byla včera pod prodejním tlakem vzhledem k rostoucím zásobám, které dosáhly 80letých maxim. Avšak ke konci obchodní seance ropa mírně posílila kvůli spekulacím, že OPEC zvolá mimořádné setkání. Pro další vývoj černého zlata budou klíčová páteční data HDP z USA. Zlato rovněž ztrácí na síle. Obchoduje se na 7týdenních minimech, a to i navzdory tomu, že Řecko stále nemá definitivně vyhráno. Avšak obavy o osud měnové unie zůstávají zatím v pozadí, a tak se hon za bezpečnými přístavy nekoná.

NZD/USD v noci oslabil o více než 1 procento poté, co inflační očekávání v posledním čtvrtletí klesly na hodnotu 1,8 procenta, což je o 0,3 procenta méně než v měsících červenec – září. Nízko-inflační prostředí, silný dolar a následně levné komodity aktuálně oslabují komoditní měny (AUD, CAD, NZD).

EUR/JPY se pohybuje na 4hodinovém grafu v symetrickém trojúhelníku. Preferujeme proražení této formace směrem na jih, po čemž by mohl otestovat předchozí minima z konce ledna. V případě pohybu na sever ho čeká souboj s několika důležitými rezistencemi.

NZD/USD naznačil na denním grafu formaci obrácené hlava ramena, u níž dokonce překonal „neckline“ na úrovni 0.7505. Avšak po včerejších datech inflace se vrací na jih. V případě uzavření na dnešním denním grafu (po projevu Janet Yellen) pod hodnotou „neckline“, lze očekávat další oslabení NZD vůči USD.

Naděje na posílení ropy WTI se z pohledu technické analýzy pomalu rozplývají. Ropa prorazila rostoucí trendovou linii, čímž naznačila pohyb na jih. Nejbezpečnější varianta vstupu do obchodu by se nabízela při opětovném otestování rostoucí trendové linie. Cílem by mohly být předchozí minima.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.