Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Euro dnes posílilo v naději na fiskální expanzi Německa

Dnes se pravděpodobně opět neúspěšně pokusí britský premiér Boris Johnson v parlamentu získat dostatek hlasů na vyvolání předčasných voleb. Následně pak dnes večer, případně zítra brzy ráno bude přerušena schůze britského parlamentu až do 14 října.

Německé dluhopisové výnosy dnes mírně rostly v reakci na zprávu z německého ministerstva financí pro parlament, která ukazuje na ochotu přizpůsobit nastavení vládního rozpočtu ekonomickému vývoji. Bundestag začne zítra projednávat rozpočet na příští rok. Euro po zprávě posílilo o cca 0,2 % k 1,106 USD/EUR.

Na regionálních měnách byl dnes klid. Koruna se bez větších výkyvů držela poblíž úrovně 25,86 CZK/EUR. Nová data o stagnující a stále extrémně nízké míře nezaměstnanosti v ČR za srpen ničím nepřekvapila.

Zítra bude zveřejněn vývoj spotřebitelských cen v ČR za srpen. Inflace v letošním roce překvapuje o něco rychlejším tempem, než čekal finanční trh i než čekala ČNB. V červenci ceny meziročně rostly tempem 2,9 %. Pro srpen počítáme s pouze mírným zpomalením inflace na 2,8 % y/y, které bude způsobeno především snižováním cen u čerpacích stanic. Potraviny pomohly naopak držet inflaci na vyšších úrovních, ačkoliv tak jako vždy v srpnu zlevnila sezónní zelenina a ovoce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.