Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

EUR/USD po proslovu Janet Yellen

11.02.2014 | 17:50 0 Komentářů

Šéfka americké centrální banky (FED) se dnes poprvé oficiálně představila před Sněmovnou reprezentantů. Janet Yellen ve svém projevu zdůraznila, že pracovní trh není ještě zdaleka v takové formě, jak by si bankéři přáli. Na druhou stranu však potvrdila, že FED zůstává na cestě redukování kvantitativního uvolňování. FED by měl podle Yellen sledovat celé spektrum indikátorů monitorujících pracovní trh a nepodmiňovat budoucí kroky jen míře nezaměstnanosti. Zmínila i politiku svého předchůdce Bena Bernankeho, ve které hodlá pokračovat. Tempo snižování objemu měnového uvolňování by mohlo být změněno v případě, že ekonomika USA se začne vyvíjet jinak, než predikuje centrální banka. První žena v čele FEDu by ráda praktikovala čitelnou monetární politiku, která bude systematicky reagovat na tržní podmínky, sama sebe nazvala jako „citlivého bankéře".

Z projevu vyplývá, že FED bude i nadále „pravidelně" snižovat objem kvantitativního uvolňování. Yellen si však neodpustila podmínit tyto kroky kontinuálnímu zlepšování podmínek na pracovním trhu a růstu inflace, která zůstává pod cílovými 2 procenty. Za problematické vidí nová prezidentka také počet Američanů dlouhodobě (více než 6 měsíců) bez pracovní pozice nebo zaměstnaných jen na částečný úvazek. Zmínka padla i o bankovní regulaci, ve které by měl FED vystupovat v roli aktivního účastníka. Yellen se chce zaměřit hlavně na problémy někdy nazývané „too big to fail," které stály u počátku finanční krize.

EUR/USD i po volatilním odpolední zůstává uvnitř rostoucího klínu a stále se čeká, až trh dosáhne úrovně 1,37. Ta funguje jako silný odpor a i díky tvořící se medvědí divergenci se očekává výraznější reakce.  Dokud však trh setrvává uvnitř formace, tak se počítá s dalším růstem.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.