Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

EUR/USD míří po zklamání z maloobchodních tržeb k 1,37; přehled čtvrtečního obchodního dne

13.02.2014 | 15:50 0 Komentářů

Evropská centrální banka (ECB) potvrdila ve svém měsíčním bulletinu, že pokračuje v nastolené měnové politice a trhy tak mohou očekávat zachování úrokových sazeb na současných minimech, případně bude-li to potřeba, tak je možná i varianta dalšího snížení. ECB snížila svůj výhled míry inflace pro rok 2014 ze 1,5 na 1,1 procenta a pro rok 2015 ze 1,6 na 1,4 procenta. Banka si tím otevřela prostor pro další nečinnost, která má setrvat, dokud bude míra inflace v souladu s výhledem banky. Svůj klid ohledně vývoje míry inflace vyjádřila ECB i tím, že očekává zvýšení globální ekonomické aktivity, která by ve střednědobém horizontu měla přinést pozvolné zvyšování cenové hladiny.

Německý index spotřebitelských cen (CPI) si v lednu připsal meziroční zisk 1,3 procenta. Pouze mírný růst cenové hladiny byl v prvním měsíci roku způsoben hlavně zlevněním minerálních olejů (-5,2 procenta). Meziměsíční srovnání přineslo 0,6 procentní ztrátu, Němci to odůvodňují vlivem sezónních faktorů. Ceny rodinných pobytů klesly o 17,3 procenta, ceny letenek propadly o 4,1 procenta a nelze opomenout ani povánoční výprodeje.

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti navzdory stagnačním očekáváním vzrostl o 8 000 na 339 000. 4týdenní pohyblivý průměr počtu žádostí expandoval z 333 250 na 336 750. Očekávání nenaplnily ani americké maloobchodní tržby. V lednu meziměsíčně zpomalily o 0,4 procenta a navázaly tak na 0,1 procentní propad z prosince. Za viníka propadu se dá označit zhoršený prodej osobních automobilů. Jádrové maloobchodní tržby očištěné o volatilní složky dokázaly pouze stagnovat (0,0 procenta). Maloobchodní tržby tak klesly již druhý měsíc v řadě a v lednu dosáhly nejvyššího propadu od července 2012.

Kanadské ceny nových domů (NHPI) v prosinci meziměsíčně posílily o 0,1 procenta. Index cen tak dodržuje nastavený trend od června 2012, kdy zisky fluktuují mezi 0,0 až 0,2 procenty. V meziročním srovnání vykázal index zdražení o 1,3 procenta.

EUR/USD po nepřesvědčivých výsledcích z americké ekonomiky míří vzhůru a trh by tak mohl otestovat klíčovou rezistenci 1,37. Na intradenním vývoji lze již nastínit rostoucí trendový kanál, přičemž eurodolar se zatím obchoduje v medvědí divergenci. Medvědí vyhlídky by ukončilo uzavření nad 1,37.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.