Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

EUR/USD má zasebou 2. nejvolatilnější seanci díky Fedu (anebo Fed up with Fed)

19.03.2015 | 11:50 0 Komentářů

Americká centrální banka včera podle očekávání upustila od slova trpělivý, když mluvila o normalizaci monetární politiky. Navíc nevyloučila ani možnost prvního zvýšení úrokové sazby již letos v červnu. Nicméně kamenem úrazu byla ekonomická projekce. Jak jsme již včera psali, tento dokument neobsahuje jenom 2letou projekci pro vývoj HDP a inflace, ale i názor jednotlivých členů FOMC na vývoj úrokových sazeb. A tady včera nastala změna, která způsobila na americkém dolaru obrovskou volatilitu. Jednotliví členové bankovní rady (FOMC) budou totiž v dalším zvyšování úrokových sazeb velmi opatrní. Medián předpovědi výše úrokové sazby do konce roku 2015 klesl z 1,125 na 0,625 procenta a pro konec příštího roku se snížil z 2,5 na 1,875 procenta. Právě změna v očekáváních a naznačení pomalejšího budoucího růstu úrokových sazeb v USA byla včera večer důvodem masivního posílení amerického dolaru. Jenom 2 ze 17 členů bankovní rady si myslí, že letos úroková sazba v USA neporoste.

Když si to shrneme, tak Fed opustil klíčové slovo trpělivý a rovněž nevyloučil zvýšení úrokové sazby v letošním roce. Nicméně tento krok nechce uspěchat a bude vázán na ekonomický vývoj země. Pro banku proto bude důležitější ekonomický pokrok než datum v kalendáři. Fed opět uvedl, že k růstu úrokových sazeb přistoupí, když uvidí další zlepšování na trhu práce a bude přesvědčen, že inflace dosáhne ve střednědobém horizontu 2 procent. Banka tím dává jasně najevo, že nepřistoupí ke zvýšení úrokových sazeb dřív, než začne inflace opět růst.

Graf: Inflace v USA

Americký dolar reagoval na výsledky zasedání Fedu 3 procentním posílením a v průběhu noci se vůči euru vyhoupl z hodnoty 1,0580 na 1,1043. EUR/USD včera zažil 2. nejvolatilnější denní seanci od vzniku eura s rozsahem pohybu 4,37 procenta. Akciové indexy tento krok přivítaly a posílily, stejně jako ropa, která reagovala kladně na slabší dolar.

Fed snížil odhad růstu HDP pro letošní rok z pásma 2,6 – 3 procenta na 2,3 – 2,7 procenta. Rovněž výhled pro rok 2016 klesl z 2,5 – 3 procenta na 2,3 – 2,7 procenta. Výhled pro vývoj inflace (index PCE) byl rovněž snížen z pásma 1,5 – 1,8 procenta na 1,3 – 1,4 procenta. Co se týče trhu práce (míra nezaměstnanosti), tak tady banka letos vidí prostor pro zlepšení z pásma 5,2 – 5,3 procenta na 5,0 – 5,2 procenta. 

Vzhledem k obrovské včerejší volatilitě doporučujeme s obchody na americkém dolaru vyčkat aspoň do příštího pondělí, až se trhy stabilizují. Z našeho pohledu nyní preferujeme křížové páry, abychom se vyhnuli USD.

Švýcarská centrální banka (SNB) dnes ponechala depozitní úrokovou sazbu na hodnotě mínus 0,75 procenta a uvedla, že bude nadále aktivně oslabovat frank, když se jí bude zdát „významně“ nadhodnocen. Banka plánuje nadále kontrolovat domácí měnu, která ovlivňuje vývoj inflace a hospodářství. Banka ponechala cílovou hodnotu pásma 3měsíčního Liboru v rozmezí -0,25 až -1,25 procenta.

Dnes nás čeká ekonomický summit EU, na němž se bude probírat Řecko.

GBP/CAD testuje poměrně významnou hodnotu supportu. Kdyby se mu ji podařilo prorazit, pak se mu otevře solidní prostor směrem dolů.

EUR/JPY se i navzdory včerejší volatilitě pevně drží pod kulatým číslem 130,00, kde je podle všeho silná rezistence. Očekáváme proto, že by mohl postupně otestovat předchozí minima.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.