Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

EU navrhuje novou legislativu, která by nasadila přísnější podmínky pro digitální giganty

15.12.2020 | 17:21 0 Komentářů

Evropská komise v úterý navrhla novou legislativu v podobě tzv. „Digital Market Act“, která má za úkol dosáhnout spravedlivější hospodářské soutěže na evropském trhu v oblasti digitálních firem. Dominantní firmy mohou čelit pokutám a divesticím.

Americké a jiné stěžejní technické platformy, které dávají svým službám výhody na úkor konkurenci, mají v EU nejisté vyhlídky. S novými regulacemi dnes navrženými Evropskou unií by mohly být přinuceny k prodeji podniků a placení miliardových pokut.

Nová plánovaná legislativa nazvaná „Digital Markets Act“ by zakazovala tzv. gatekeepers, tedy dominantním firmám na digitálním trhu, umisťovat jejich nabídky ve vyhledávání na jejich platformách nad nabídky rivalů. Dále by zakazovala používání dat konkurence v soutěži s ní.

Společnosti jako Google, Amazon či Apple by dle agentury Bloomberg mohly čelit pokutám v hodnotě až 10 % jejich evropských tržeb, pokud by se nepodřídily novým pravidlům. Společnosti, které by opakovaně pravidla porušovaly, by mohly obdržet nařízení k divestování svého podnikání.

Oddělená legislativa „Digital Services Act“ také předpovídá pokuty ve výši až 6 % tržeb pro platformy sociálních sítí, které by nevyhověly pravidlům k odstranění nenávistné propagandy či jiných protizákonných příspěvků, společně s dalšími povinnostmi jako vyhodnocování syystematických rizik pro jejich stránky.

Velká Británie v úterý oznámila podobná pravidla.

Akcie společnosti Apple rostou o 3,06 % na 125,51 USD, akcie Amazonu klesají o 0,73 % na 3 133,91 USD a akcie Google klesají o 0,28 % na 1 747,35 USD.

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.