Středa 02. prosince. Svátek má Blanka.

Erste Group: Vytvoření rezervy 230 mil. EUR na soudní spor v Rumunsku

25.06.2019 | 10:48 0 Komentářů

Erste Group v dnešní tiskové zprávě informovala investory o vytvoření rezervy ve výši 230 mil. EUR na soudní spor v Rumunsku.

Nejvyšší soud v Rumunsku svým rozhodnutím ze dne 24. června zvrátil rozhodnutí soudů první instance týkajících se vyplácení státních příspěvků klientům stavební spořitelny Erste Group v Rumunsku v neprospěch rakouské bankovní skupiny. V návaznosti na rozhodnutí nejvyššího soudu informovala Erste Group investory o vytvoření rezervy na soudní spor ve výši 230 mil. EUR. V tiskové zprávě Erste dále uvedla, že je přesvědčena, že postupovala v souladu s platnými právními normami Rumunska a po zveřejnění rozsudku je připravena hájit své práva i práva klientů. Navzdory výrazné negativní jednorázové položce potvrdila Erste Group výhled hospodaření pro letošní rok, který počítá s návratností hmotného kapitálu (ROTE) na úrovni > 11 %. 

Komentář analytika: Navzdory potvrzenému výhledu hospodaření pro rok 2019 vnímáme informaci negativně. Rezerva ve výši 230 mil EUR představuje přibližně 10 % námi projektovaného konsolidovaného zisku před zdaněním Erste Group. Přestože Erste potvrdila výhled hospodaření pro letošní rok při návratnosti hmotného kapitálu min. 11 %, tržní očekávání byla i na základě komentářů vedení Erste k výsledkům za 1Q/19 a příznivé finální podobě bankovní daně v Rumunsku ukotvena na vyšších úrovních. Naše aktuální projekce konsolidovaného čistého zisku Erste ve výši 1,55 mld. EUR za rok 2019 při návratnosti hmotného kapitálu +12 % může být v kontextu výše uvedených informací pro Erste obtížně dosažitelná. A to i navzdory skutečnosti, že naše aktální projekce čistého zisku Erste je založena na předpokladu mnohem černějšího scénáře dopadu rumunské bankovní daně (140 mil. EUR před zdaněním) do hospodaření Erste oproti realitě (<20 mil. EUR).   Michal Křikava

 

Zdroj: Bloomberg

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Tomáš Novák
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.