Úterý 25. června. Svátek má Ivan.

Erste Group: Rumunská vláda představila jemnější verzi bankovní daně (+komentář analytika)

22.03.2019 | 11:11 0 Komentářů

Rumunský web profit.ro přinesl informaci o aktualizovaném návrhu bankovní daně v Rumunsku. Ministerstvo financí v Rumunsku prezentovalo ve středu při setkání s tamějším bankovním sektorem poslední verzi návrhu bankovní daně, která počítá oproti původnímu návrhu s nižšími daňovými sazbami i vyčleněním vybraných aktiv ze základny pro výpočet daně.

Sazba daně z bankovních aktiv by měla podle posledního zveřejněného návrhu dosáhnout 0,2 % ročně pro banky s tržním podílem < 1 % (dle objemu aktiv) na tamějším bankovním trhu. Na banky s tržním podílem > 1 % by se měla vztahovat daňová sazba ve výši 0,4 % ročně. Ze základny pro výpočet bankovní daně by měly být vyňaty státní dluhopisy, úvěry veřejnému sektoru, státem garantované úvěry, mezibankovní výpůjčky a povinné minimální rezervy. Daň by se neměla vztahovat na banky, které zaznamenaly v rámci svého fiskálního roku celoroční ztrátu a maximálně by měla být omezena výší celoročního zisku banky.

Komentář analytika:

Informace o tom, že rumunská vláda připravuje jemnější verzi bankovní daně vůči původnímu návrhu, indikovaly již slova vedení Erste v rámci konferenčního hovoru k výsledkům za 4Q/18. Bilanční suma rumunské dcery Erste Group banky Banca Comercială Română dosáhla ke konci roku 2018 výše 15,4 mld. EUR a z pohledu spravovaných aktiv představuje lídra tamějšího bankovního trhu. Dle nově představeného návrhu by se na ni tedy vztahovala sazba bankovní daně ve výši 0,4 %. Při vyčlenění výše uvedených aktiv ze základny zdanění by dle našich orientačních propočtů činila bankovní daň pro rumunskou dceru cca 40 mil. EUR, což představuje cca 1,5 % zisku před zdaněním Erste Group za rok 2018 (2 495 mil. EUR). Vůči původnímu představenému návrhu, jenž v závislosti na výši mezibankovní sazby ROBOR (3M a 6M) počítal se sazbou až 0,9 % z celkového objemu bankovních aktiv (při odhadovaném negativním dopadu 140 mil. EUR do zisku před zdaněním Erste Group) jde o výrazně příznivější verzi návrhu a informace vnímáme ve vztahu k akciím Erste Group pozitivně.

Michal Křikava, Fio banka, a.s.

Michal Křikava, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.