Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Erste Group: Poznatky z konferenčního hovoru

09.11.2015 | 08:51 0 Komentářů

Bankovní skupina Erste Group v pátek pořádala konferenční hovor pro investory, ze kterého shrnujeme nejdůležitější body.

(1) Výhled hospodaření pro rok 2016 při rentabilitě vlastního kapitálu očištěného o nehmotný majetek (ROTE) při 10 – 11 % vychází z předpokládaných průměrných hodnot vlastního kapitálu v roce 2016. Čistý zisk rakouské bankovní skupiny by tedy v příštím roce mohl dosáhnout hodnot výšších 1 mld. EUR. Bližší komentář k výhledu hospoadření pro rok 2016 poskytne management až s celoročními výsledky za 2015.

(2) Prodej minoritního podílu v maďarské divizi Erste maďarské vládě a Evropské bance pro obnovu a rozvoj by měl být dokončen pravděpodobně až v příštím roce. A to pouze v případě, že dojde ke smíru mezi maďarskými bankami a tamní vládou v otázce kompenzace klientů zkrachovalé makléřské společnosti Quaestor. 

(3) Výplata dividendy ze zisku 2015 je velmi pravděpodobná. Návrh dividendy by se dle slov managementu Erste měl pohybovat v intervalu 0,4 – 0,5 EUR/na akcii

(4) Hodnoty provozních nákladů banky ve 4Q 15 by měly být srovnatelné s jejich úrovní ve 3Q 15 . V následujícím roce očekává management Erste nárůst provozních nákladů z titulu implementace regulatorních pravidel i stěhování do nového ústředí banky na domácím rakouském trhu. 

(5) Celoroční negativní dopad do hospodaření Erste z titulu regulace mezibankovních poplatků ze strany Evropské unie by měl činit 40 mil. EUR. Největší dopad lze očekávat v České republice (snížení z 1% na 0,2 – 0,3 %). 

(6) Podíl Erste Group na výnosu z prodeje karetní asocice Visa Europe americkému vydavateli platebních karet Visa Inc neche managemenet  podrobněji komentovat. Poukazuje na skutečnost, že transakce podléhá ještě regulatornímu schválení. CFO Erste pouze indikativně uvedl, že příjem banky (v příštím roce) by se měl pohybovat v řádu nižších desítek mil. EUR

Michal Křikava, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.