Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Erste Group: Informace z konferenčního hovoru

05.11.2018 | 20:09 0 Komentářů

Erste Group pořádala v pátek 2. 11. 2018 konferenční hovor pro analytiky a investory, ze kterého shrnujeme nejdůležitější body.

  • Zvýšený interní cíl Erste pro kapitálový poměr CET1 od roku 2020 ve výši 13,5 % (doposud 13 %) vlivem růstu proticyklické kapitálové rezervy v České republice a na Slovensku nebude mít žádný dopad na zamýšlenou dividendovou politiku banky. Ta nadále počítá s mírně rostoucí dividendou v každém roce, přičemž výplatní poměr pro dividendu by měl ve střednědobém období dosáhnout max. 50 % čistého zisku rakouské bankovní skupiny.
  • Výnosy z poplatků a provizí jsou dle vedení banky na dobré cestě dosahovat v budoucích letech cca 2 mld. EUR ročně. Poplatkové výnosy banky by měly do budoucna táhnout zejména poplatky z prodeje investičních a pojistných produktů, které již nyní rostou meziročně o 10 %.
  • Provozní náklady by dle výhledu vedení banky měly zůstat ve 4Q/18 meziročně stabilní navzdory rostoucím tlakům ze strany osobních nákladů. Poměr provozních nákladů k výnosům cíluje management Erste ve střednědobém horizontu pod úroveň 55 % (61 % za 1-9M/18).
  • Náklady na riziko by v letošním roce měly oscilovat okolo nuly (-9 b.b. za 1-9M/18). Podíl rizikových úvěrů (NPL) by měl v letošním roce dosáhnout hodnot < 3,5 %. Ve střednědobém období vidí management Erste prostor pro zlepšení kvality úvěrového portfolia při podílu rizikových úvěrů < 3 %.

Komentář analytika: Páteční negativní povýsledková reakce akcií Erste Group byla zpravodajskými agenturami vysvětlována zvýšeným interním cílem banky pro kapitálový poměr CET1 od roku 2020 o 50 bazických bodů, což by údajně mohlo ohrozit výplatu dividend v následujících letech. S touto interpretací se neztotožňujeme a ohrožení výplaty dividend z tohoto titulu se neobáváme, což ostatně v rámci konferenčního hovoru potvrdil management banky. Návrh dividendy za rok 2018 nadále předpokládáme v rozmezí 1,4 – 1,5 EUR / akcii a v následujících letech očekáváme mírně progresivní dividendovou politiku banky. Dílčím zklamáním konferenčního hovoru pro nás představuje výhled pro provozní náklady ve 4Q/18, z něhož je zřejmé, že banka nedokáže naplnit původní celoroční cíl pro meziroční pokles provozních nákladů o 1 – 2%. Ostatní položky hospodaření banky se za 1-9M/18 vyvíjí příznivěji v porovnání s našimi předpoklady z úvodu roku a Erste Group by bez větších problému měla za rok 2018 při rentabilitě hmotného kapitálu (ROTE) ~ 13 % překonat konsensuální odhad čistého zisku dle agentury Bloomberg při 1,46 mld. Kč. Akcie Erste Group na současných úrovních (P/E18 9,6x, P/BV18 1,1x) považujeme za podhodnocené a v rámci bankovních titulů zastoupených na BCPP nabízí Erste Group nyní dle našeho názoru potenciál největšího kapitálového zhodnocení na investičním horizonztu 12 měsíců. Naši cílovou cenu pro akcii Erste ve výši 1 070 Kč i investiční doporučení „akumulovat“ potvrzujeme.

Michal Křikava, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.