Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Erste Group: Informace z konferenčního hovoru 2Q/17

07.08.2017 | 13:06 0 Komentářů

Erste Group pořádala v pátek 4.8.2017 konferenční hovor pro analytiky a investory, ze kterého shrnujeme nejdůležitější body.

Výhled hospodaření: Přestože management banky ponechal navzdory silnému prvnímu pololetí (ROTE 11,2 %) výhled hospodaření pro letošní rok beze změny (ROTE >10 %), z konferenčního hovoru vyplynulo, že vedení Erste Group předpokládá hladké překonání dolní hranice hospodářského výhledu. Oproti původním předpokladům managementu banky ze začátku roku (30 b.b.) se v první polovině roku vyvíjely lépe náklady na riziko, které dosáhly za 1H/17 pouze 15 b.b. průměrného úvěrového portfolia. Nízké rizikové náklady by měly táhnout ziskovost Erste i ve druhé polovině roku, když vedení rakouské banky předpokládá přibližně stejné hodnoty jako v prvním pololetí. Zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB o 20 b.b. by mělo mít na hospodářská čísla pozitivní dopad cca 20 mil. EUR ročně (cca 0,5 % NII).

Ve střednědobém období je cílovým stavem banky pro poměr provozních nákladů k výnosům úroveň 55 % (1H/17 60,8 %). Podíl rizikových úvěrů (NPL) na celkovém úvěrovém portfoliu banky by se ve střednědobém období měl přiblížit 3 % (1H/17 4,7 %). Dividenda Erste Group za letošní rok by se měla pohybovat v rozmezí 1 – 1,2 EUR na akcii. Za nejslibnější trh považuje CEO Erste Group Andreas Treichl Českou republiku, naopak nejvíce nejistot vnímá aktuálně na rumunském trhu.

Celkově vyzněl konferenční hovor z našeho pohledu optimisticky, když management banky vnímá tržní podmínky na většině cílových trhů příznivěji než na začátku roku. Pozitivně vnímáme zejména předpoklad udržitelnosti nízkých rizikových nákladů i ve druhé polovině roku. Vzhledem ke skutečnosti, že Erste Group zaúčtovala  v první polovině roku již většinu regulatorních odvodů, návratnost vlastního kapitálu banky (ROTE) by měla za celý rok 2017 dosáhnout hodnot > 11 % při reportovaném čistém zisku > 1,2 mld. EUR.  Indikativní pásmo pro dividendu za rok 2017 pro nás nepředstavuje překvapení a předpokládáme návrh dividendy na horní hranici pásma. Naši cílovou cenu pro akcie Erste Group podrobíme v nejbližších dnech revizi.

Michal Křikava, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.