Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Erste bank prodává své pojišťovací společnosti za 1,4 mld. EUR

27.03.2008 | 11:38 0 Komentářů

Erste Bank (EB) uzavřela dohodu s pojišťovnou Vienna Insurance Group (VIG) o prodeji svých pojišťovacích společností v Rakousku a v zemích střední a východní Evropy včetně rumunské pobočky. Erste Bank (resp. lokální pobočky) si ponechá v každé životní pojišťovně 5% podíl.
VIG zaplatí za transakci 1,445 mld. EUR (4,5 EUR na akcii Erste). Výše transakce odpovídá 1,2 násobku předepsaného pojistného, což hodnotíme jako adekvátní, či spíše konzervativní. Součástí transakce je také dohoda o spolupráci při vzájemném prodeji produktů, což umožní prodej produktů VIG na pobočkách Erste a naopak. Tato dohoda je uzavřena na dobu 15 let. Erste tím získá přístup ke zhruba 10 mil. klientů VIG a VIG získá přístup k 16 mil. klientů Erste Bank.
Očekávaný jednorázový (pro rok 2008 – očekávané dokončení transakce 3Q08) dopad na čistý zisk z prodaného majetku dosáhne přibližně 1,0 mld. EUR (3,2 EUR/akcii Erste). Tím se čistý zisk Erste Bank téměř zdvojnásobí (pro rok 2008), protože v roce 2007 společnost vykázala konsolidovaný čistý zisk ve výši 1,175 mld. EUR.
Erste dále očekává positivní dopad na čistý zisk z dohody o vzájemném prodeji produktů ve výši zhruba 600 mil. EUR (1,9 EUR/akcii Erste) v roce 2008. Jen připomínáme, že čistý zisk z pojišťovacích operací v roce 2007 dosáhl 35 mil. EUR.
Získané prostředky banka plánuje použít na posílení své kapitálové stability (očekávaný nárůst ukazatele Tier 1 o 0,7 % na více jak 8,0% v roce 2008). V době, kdy se hovoří o nedostatku likvidity u bankovních institucí Erste dokazuje, že je kapitálově zajištěna a nejen výše popsaným krokem demonstruje, že dodatečná likvidita bude zaopatřena.
Transakci vnímáme pozitivně, vzhledem k tomu, že pro Erste Bank tento krok zapadá do strategie společnosti zaměřit se plně na poskytování bankovních služeb. Získaný objem prostředků, tedy 1,445 mld. Kč (4,5 EUR na akcii Erste) pomůže společnosti nejen posílit svou kapitálovou strukturu (Tier 1 se zvýši o 70 b.b. na očekávaných 8,0% v roce 2008), ale zároveň poukazuje na potenciální možnost dalšího využití. Jen připomínáme, že v nedávné době se spekulovalo o možných akvizicích ze strany Erste Bank (rakouské BAWAG). Dodatečným pozitivním faktorem této transakce je 15-ti letý kontrakt na vzájemný zvýhodněný prodej produktů Erste Bank a VIG, který by měl přinést další pozitivní efekt do hospodaření.
Daná transakce jen potvrzuje naše doporučení, že Erste Bank je vhodnou dlouhodobější investicí, kdy při současném sentimentu na bankovní tituly, díky úvěrové krizi, je titul pod tlakem a obchoduje se na velmi atraktivních úrovních. Cena akcie Erste Bank dle očekávání reaguje pozitivně a to růstem o 5,0% d/d na 1 000 Kč/akcii (10:10 SEČ).

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.