Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

Equity Kickoff: Překvapivě pozitivní výsledky dávají podnět k růstu

02.05.2011 | 10:35 0 Komentářů

Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo Bank
Evropské akciové trhy v pondělí otevřou výše, protože výsledková sezóna, která překvapila lepšími výsledky, než se očekávalo, si i přes rostoucí ceny komodit udržuje sentiment.
Futures na index S&P 500 jsou nyní před začátkem obchodování na burze o 0,8 % výše. Jediným důležitým údajem v klidném ekonomickém kalendáři jsou výsledná dubnová čísla indexu nákupních manažerů eurozóny (08:00 GMT). Očekává se hodnota 57,7, stejná jako v březnu, což signalizuje pokračující velkou ekonomickou aktivitu.
Z doposud uveřejněných hospodářských výsledků v rámci indexu S&P 500 jich 77 % překvapilo výsledky, které předčily očekávání. Navíc zveřejněné hospodářské výsledky z Japonska také přinesly lepší čísla, než se po pustošivém zemětřesení čekalo. Tato skutečnost odsunula do pozadí obavy z inflace, vývoje japonské ekonomiky a dluhové krize v Evropě a vyhnala index S&P 500 přibližně na hodnotu 1 370 (viz graf níže). Ale stále zůstává otázka, zda budou akcie pokračovat v růstu i ke konci QE2 nebo zda nás s blížícím se koncem QE2 čeká váhavější období.
Futures světových akciových indexů také posilují zprávy o tom, že vůdce Al-Káidy Usáma bin Ládin byl zabit ve společné vojenské akci v Pákistánu, kterou skončilo více než desetileté pátrání po tomto zločinci. Pozitivní vliv zprávy o smrti Usámy bin Ládina na futures na akciové indexy řídí spíše pocity než rozum, protože globální obraz politického rizika se podle našeho názoru nezměnil. Terorismus bude existovat i nadále a šoky bude ekonomice i investorům uštědřovat i v nadcházejícím období.
Zdroj: Bloomberg (roční graf cen indexu S&P 500)
Caterpillar zvyšuje prognózu, protože poptávka v rozvíjejících se zemích je na vzestupu
Hospodářský růst v rozvíjejících se zemích zvedá poptávku po stavební technice (zejména po důlních strojích), díky čemuž společnost Caterpillar oznámila zisk na akcii za první čtvrtletí ve výši 1,84 USD ve srovnání s analytiky odhadovanými 1,31 USD. Společnost také zvýšila svoji prognózu na 6,25 – 6,75 USD, čímž překonala dosavadních rekordních 5,66 USD z roku 2008 a dala se slyšet, že jejím cílem pro rok 2012 je zisk na akcii ve výši 8 – 10 USD, protože očekává, že poptávka nadále poroste. Tato zpráva o hospodářských výsledcích je pro akcie rozhodně příznivá a je jasným signálem ozdravění ekonomiky vyslaným předním výrobcem stavební techniky. Akcie společnosti se během pátečního obchodování s akciemi zvedly o 2,5 %. 
Zisky Chevronu rostou díky vyšším cenám ropy
Co se týče našeho Globálního portfolia hodnotových akcií, jen stručně zmíníme, že americká ropná společnost Chevron oznámila upravovaný zisk na akcii za první čtvrtletí ve výši 3,28 USD oproti očekávaným 3,02 USD, za což vděčí vyšším cenám ropy. Výroba zůstala v téměř nezměněné výši 2,76 mil. barelů oproti 2,78 mil. v předchozím roce. Rafinérie oproti loňskému roku ztrojnásobila zisky a dosáhla 622 mil. USD navzdory tomu, že postupně přesouvá investice a pozornost na projekty s vyšším ziskem, jako je např. hlubokomořský průzkum. Akcie společnosti během páteční obchodní seance vzrostly o 0,6 %.

Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.