Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Equity Kickoff: Čína dále zpřísňuje svoji měnovou politiku

18.04.2011 | 11:23 0 Komentářů

Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo Bank

Evropské akciové trhy v pondělí otevřou výše i přes smíšený vývoj na asijských trzích, kde trhy sice rostly, ovšem Čína zároveň také opět zvýšila své požadavky na výši bankovních rezerv čínských bank, aby tak bojovala s inflačními tlaky a zchladila ekonomiku.

Futures na index FTSE 100 jsou před zahájením obchodování o 0,1 % výše. Dnešní ekonomický kalendář je poměrně chudý na události a investoři se dočkají jenom aktuálních údajů o spotřebitelské důvěře v eurozóně (14:00 GMT) za duben, která by nakonec oproti původně očekávanému poklesu o 15,0 bodů měla poklesnout pouze o 11,0 bodů. Tyto údaje potvrdí pozitivní trend ve vývoji spotřebitelské důvěry, který Evropa nastoupila již v roce 2009, ovšem stále se pohybujeme na úrovních, které nedosahují hodnot před bankrotem banky Lehman Brothers.

Čína dále zpřísňuje svoji měnovou politiku a zvyšuje podíl povinných rezerv, které musí držet největší čínské banky, na 20,5 %, což zvyšuje nejistotu mezi investory. V našem posledním čtvrtletním výhledu jsme zdůrazňovali, že Čína bude v roce 2011 velkým otazníkem, protože zde existuje riziko dopadu její měnové politiky na celosvětový růst. Náš základní scénář předpokládá, že koncem roku se bude index S&P 500 pohybovat na úrovních okolo 1 420, ovšem pouze za podmínky, že globální hospodářský růst v roce 2011 dosáhne hodnoty 4,2 %. Je zde riziko, že Čína šlápne na měnovou brzdu tak silně, že to bude mít dopad na globální růst. Tento scénář by akcie jako třídu aktiv poškodil.

Druhý týden probíhající výsledkové sezóny zahájily v pondělí ráno výsledky společnosti Philips, která oznámila čistý příjem za první čtvrtletí ve výši 137 mil. EUR ve srovnání s očekávanými 165 mil. EUR, což způsobil slabý výkon televizní divize této společnosti. Následkem špatného výsledku v oblasti televizí bude tato divize přesunuta do nového společného podniku s firmou TPV Technology, ve kterém bude mít Philips 30% podíl. CEO Frans van Houten se vyjádřil, že Philips pocítí důsledky zemětřesení v Japonsku na svém dodavatelském řetězci a tržbách. Hospodářské výsledky ukazují, že Philips již teď nedosahuje cílů, které si stanovil ve své vizi vývoje do roku 2015, po otevření trhů tedy investoři tyto výsledky pravděpodobně přijmou smíšeně.

Později v průběhu obchodování se očekává, že společnost Citigroup zveřejní (12:00 GMT) zisk na akcii ve výši 0,09 USD ve srovnání s 0,14 USD v loňském roce. Vzhledem k tomu, že již máme výsledky od společností JPMorgan a Bank of America, víme co od Citigroup očekávat: zlepšení podmínek poskytování úvěrů, ale přetrvávající problémy u hypoték.

http://www.saxobank.cz/

Zdroj: Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.