Úterý 29. září. Svátek má Michal.

Energetická společnost E.ON nevyčlení jaderné zdroje do nové společnosti Uniper

10.09.2015 | 16:40 0 Komentářů

Dnes největší německá energetická společnost E.ON oznámila zrušení vyčlenění jaderných elektráren do nové společnosti Uniper. Společnost rovněž zveřejnila odhad čisté ztráty na 2015 kvůli snížení hodnoty aktiv souvisejících se rozhodnutím o zrušení vyčlenění jaderných zdrojů a přetrvávajícímu negativnímu prostředí na energetickém trhu ve střední Evropě.

Nová společnost Uniper by měla vzniknout v příštím roce a měly se do ní vyčlenit jiné konvenční zdroje a divize obchodování s elektřinou. Plán na rozdělení společnosti byl oznámen v listopadu loňského roku. Německá vláda již před časem oznámila, že chce postupně zrušit provoz všech jaderných elektráren na území Německa do roku 2022.

Důvodem plánovaného vyčlenění jaderných elektráren bylo přenesení nákladů spojených s ukládáním jaderného odpadu na jinou společnost než E.ON a vypnutím jaderných reaktorů.

E.ON po rozdělení společnosti původně měl být hlavně provozovatelem obnovitelných zdrojů a energetické sítě.

CEO Johannes Tyessen odhaduje, že ve 3Q společnost dosáhne snížení hodnoty aktiv v řádech mld. EUR kvůli dlouhodobě nízkým velkoobchodním cenám elektřiny. Na rok 2015 E.ON odhaduje čistou ztrátu v jednotkách mld. EUR. V roce 2014 společnost zaznamenala rekordní ztrátu ve výši 3,16 mld. EUR.

Výše dividendy za 2015 byla potvrzena ve výši 50 centů na akcii.

V Německu Angela Merkelová prosadila energetickou koncepci, která se zaměřuje na obnovitelné zdroje. Výroba z obnovitelných zdrojů je díky subvencím konkurenceschopná, tím snižuje cenu elektřiny a negativně působí na energetické společnosti, které mají silné zastoupení v konvenčních zdrojích.

Akcie (EOAN) dnes klesají o 7 % pod 9 EUR a zaznamenaly nová historická minima. V rámci indexu se dnes jedná o titul s největší ztrátou. Index DAX aktuálně klesá o 0,60 % na 10241 b. Za 12 měsíců akcie ztratily 37 %, zatímco index DAX získal 5,66 %.

Zdroj: Bloomberg

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.