Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Elektronické společnosti přesouvají svou výrobu z Číny

01.08.2018 | 14:30 0 Komentářů

Čínští výrobci elektroniky se připravují na přesun produkce do jihovýchodní Asie, jelikož obchodní napětí s USA vytváří méně příznivé prostředí pro výrobu v Číně.

Několik tchajwanských firem, které jsou významnou součástí globálního dodavatelského řetězce, v posledních dnech signalizovaly svůj záměr diverzifikovat pryč z 2. největší ekonomiky světa. Společnost Delta Electronics , která dodává komponenty společnosti Apple, uvedla v úterý, že nabízí 2,14 miliardy dolarů za odkup thajské pobočky společnosti Merry Electronics, která vyrábí sluchátka, uvedla, že může přesunout část své produkce do jihovýchodní Asie, v závislosti na tom, jak se bude obchodní konflikt vyvíjet.

Tchaj-wan je domovem pro jedny z největších světových výrobců, včetně výrobce telefonů iPhone společnosti Foxconn. Zvýšená produkce známých společností, která v posledních letech stále roste, se nyní přesouvá z Číny, aby se vyhnuly rostoucím mzdám, což je tendence, kterou se nyní zrychluje obchodní sport mezi Čínou a USA.

Tchaj-wan nedávno schválil čínské investice v celkové výši 4,2 miliardy dolarů za prvních šest měsíců, jedná se však o pokles o 4,5%, zatímco ve stejném období vzrostly investice ve Vietnamu, Malajsii a Indii.

Budoucnost také závisí na tom, zda Donald Trump uvalí další cla na čínské zboží ve výši 200 miliard dolarů – a případně veškerý dovoz z asijské země. Pro mnoho vedoucích vyjednávačů již plánování začala.

Pokud Trumpovi cla zasáhnou i sluchátka, ovlivní to vývozy do USA a naši zákazníci doufají, že můžeme snížit náklady a výrobu v místech, které tarify neovlivní. Zatímco všichni konkurenti provozují továrny v Číně, výhodu budou mít továrny v Thajsku. Pokud bude trend pokračovat, dá se předpokládat, že budou do Thajska přesouvat svou výrobu další firmy, což opět rozšíří obchodní deficit s USA a vyvolá hrozbu další obchodní války.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.