Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Ekonomický sentiment Německa ZEW se v červnu prudce zhoršil

17.06.2008 | 13:11 0 Komentářů

Ekonomický sentiment Německa podle průzkumu ZEW v červnu nečekaně klesl k úrovni 15 letého minima. Značné zhoršení nastalo ve výhledu v následujícím půlroce, pokles zákázek signalizuje slabší dynamiku největší evropské ekonomiky a eurozóny. Dalším negativním faktorem jsou vysoké ceny energií a potravin která záporně ovlivňují firmy a spotřebu v Německu. Inflace cen zvyšuje pravděpodobnost růstu úrokové sazby eurozóny.

ZEW indikátor v červnu prudce klesl o 11 bodů na -52,4 bodu. Průměrné odhady analytiků očekávaly zhoršení ukazatele pouze na -43,5 bodů. Sentiment je hluboko pod historickým průměrem 29,2 bodů.

Index hodnocení současné ekonomické situace Německa se v červnu jen mírně zhoršil o 1bod na 37,6 bodu zatímco index očekávání ekonomiky eurozóny propadl o 9,1bodů na -52,7bodů, index současné ekonomiky EMU klesl o 3,5 bodů na 7,9 bodu.

Mannheimské Centrum pro ekonomický průzkum (ZEW) oslovilo včervnu asi 300 německých analytiků a investorů a ptalo se je na jejich názory ohledně aktuálního a budoucího vývoje ekonomiky Německa a eurozóny. Tato statistika předchází klíčovému indexu podnikatelského klimatu Ifo který bude zveřejněn v pondělí.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.