Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

EIA snižuje odhad nabídky ropy z břidlic a zvyšuje očekávanou poptávku

06.10.2015 | 17:15 0 Komentářů

Americký Úřad pro energetické informace EIA  oznámil odhad produkce ropy z břidlicových a jiných formací na území USA na příští měsíc. Od dubna letošního roku dochází každý měsíc k poklesu očekávané produkce z břidlic.

Celková produkce ropy v USA je přibližně 9 mil. barelů za den, přičemž z břidlic je méně než polovina. EIA odhaduje, že se produkce ropy ze sledovaných formací v říjnu sníží o 80 tisíc barelů na 5,2 mil. barelů denně. 90 % růstu produkce v USA za posledních 5 let byl způsoben právě ve formacích, které jsou sledované pro budoucí odhad ropy, tím trh tyto čísla pozorně sleduje.

Dnes EIA rovněž zveřejnila zvýšení odhad poptávky na rok 2015 o 170 tisíc barelů a na rok 2016 o 100 tisíc barelů. V roce 2015 odhaduje meziročný zvýšení poptávky o 1,34 mb/d a na rok 2016 1,41 mb/d.

Aktuálně ropa WTI roste o 3,5 % na 48 dolarů, přičemž Brent je výše o 4 % na 51,25 dolaru za barel.

Navzdory tomu, že v pondělí Saudská Arábie výrazně snížila prodejní ceny ropy asijským zákazníkům, tak ropa dnes zaznamenává výrazné zisky. Jakékoliv zprávy o snížení produkce ropy v USA je trhem citlivě vnímáno. Zvýšení odhadu poptávky díky nízkým cenám ropy je rovněž informací, která podporuje růst cen ropy.
Dalším faktorem je podle analytiků i prolomení technických rezistencí u ropy, tím se ropa může technicky podívat krátkodobě výše.

Na druhé straně říjen je měsíc rafinérských odstávek, a analytici varují před předčasným optimismem u cen ropy. Rovněž v září byla významná odstávka jednoho projektu ropných písků v Kanadě kvůli požáru, nicméně minulý týden byla produkce opět obnovena. Globálně trh s ropou je stále napjatý, což signalizováno i poklesem prodejních cen producentů na blízkém východě.

Zdroj: EIA, Reuters

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.