Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Egyptský závod společnosti Pegas není v bezprostředním ohrožení

04.07.2013 | 16:48 0 Komentářů

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens se dnes ve svém tiskovém prohlášení vyjádřil k situaci v Egyptě, kde rozjíždí výrobní linku. Management Pegasu oznamuje, že nový výrobní závod, jenž je situován v průmyslové zóně u města 6th of October zhruba 35 km od Káhiry, není v bezprostředním ohrožení. V této lokalitě je podle vyjádření Pegasu situace klidná. Místní zaměstnanci výrobního závodu standardně plní pracovní úkoly související se zprovozňováním výrobní linky a aktuálně společnost nevidí riziko zpoždění nájezdu této linky do komerčního provozu. V souladu s naším očekáváním tak Pegas nadále plánuje komerční rozjezd egyptské výrobní linky v průběhu tohoto čtvrtletí.

V posledních týdnech Egypt čelí politickým a občanským nepokojům a v současnosti v této zemi dochází ke změně politické garnitury. Pegas dále ve své zprávě oznamuje, že nadále monitoruje situaci v Egyptě, je v pravidelném kontaktu s českou ambasádou v Káhiře i místními institucemi. V případě eskalace napětí v zemi má Pegas připraveno několik scénářů, včetně zajištění zvýšené bezpečnosti výrobní technologie a možné evakuace českých zaměstnanců, jenž rozjezd výrobní linky řídí. Podle slov ředitele Pegasu Františka Řezáče však společnost doufá, že se situace v Egyptě brzy uklidní a že společnost nebude muset přistoupit k výše uvedeným krokům.

I přes aktuální politickou nestabilitu v Egyptě nepředpokládáme, že by se egyptská investice Pegasu měla dostat do vážnějších problémů. Stabilizačním a důležitým prvkem je rovněž dle našeho názoru to, že egyptská investice je pojištěna u Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) proti zamezení převodu výnosů z investice, vyvlastnění nebo politicky motivovanému násilnému poškození.

Ve výše zmíněné průmyslové zóně nepůsobí pouze společnost Pegas, ale působí zde výrobní závody a podniky i dalších zahraničních investorů. Zahraniční investoři a zahraniční investice jsou pro egyptskou ekonomiku podle našeho názoru důležitou součástí a nedomníváme se, že by měly být v ohrožení kvůli změně politické garnitury.

Díky očekávanému rozjetí egyptské výrobní linky předpokládáme, že by letošní produkce Pegasu mohla přesáhnout úroveň 90 tis. tun. Provozní zisk EBITDA za rok 2013 očekáváme kolem úrovně 41 mil. EUR, meziročně vyšší o cca 7 – 8 %. Akcie Pegasu dnes uzavřely o 0,95 % výše na hladině 519,90 Kč. Náš náhled na tento titul zůstává nadále optimistický, investiční doporučení ponecháváme na stupni „koupit" s cílovou cenou 598 Kč.

Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.