Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

ECM: nové akvizice se možná zpozdí díky úvěrové krizi

27.03.2008 | 15:11 0 Komentářů

Dle agentury Reuters dnes ECM uvedlo, že možná o několik měsíců odloží nové akvizice kvůli nepříznivé situaci na úvěrovém trhu (posun v plánu investic je nyní odhadován na jedno čtvrtletí). Zároveň bylo ale sděleno, že společnost má zajištěno financování na již započaté projekty. V případě nutnosti může firma zvážit prodej části současného investičního portfolia (generuje příjmy z pronájmu), aby si zajistila lepší likviditu.
 
Domníváme se, že na základě současné situace na světových trzích lze do budoucna očekávat restriktivnější politiku bank ohledně poskytování nových úvěrů, což by mohlo omezit plány nejen ECM, ale i dalších realitních společností. Ostatně určité zpomalení na realitním trhu ve střední a východní Evropě se nyní již očekává, a to na pozadí očekávaného mírného růstu výnosu z nemovitostí (yield) zejména ve střední Evropě a menšího objemu kapitálu plynoucího do realitních transakcí (po silném boomu v minulých letech). Vyšší yield má nepříznivý dopad na ocenění portfolia, což bude na druhou stranu kompenzováno vyšší sazbou nájemného. Nyní lze proto pozorovat, že developerské firmy strategicky míří více na východ (i případ ECM), kde by měly dále těžit z většího potenciálu na trhu nemovitostí (pokles yield).
 
Celkově zprávu vnímáme spíše neutrálně, jelikož ECM podle svých slov má zajištěno financování stávajících projektů. Případné odložení budoucích projektů by sice způsobilo zpomalení expanze společnosti, ale nemělo by to ovlivnit současnou hodnotu společnosti.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.