Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

ECB zvažuje zrušení zákazu dividend evropských bank v roce 2021

27.11.2020 | 13:27 0 Komentářů

Evropské banky chtějí mít možnost opět vyplácet dividendy, aby přilákaly investory. Představitelé Evropské centrální banky se staví za nápad opatrného zrušení zákazu dividend během příštího roku.

Guvernér francouzské centrální banky Francois Villeroy de Galhau, který zároveň zasedá v Radě guvernérů ECB, v pátek dle Bloombergu uvedl, že ačkoli bylo správné všechny zisky v roce 2020 vkládat do rezerv, nyní již existují argumenty ve prospěch obnovení výplat dividend.

Villeroy argumentuje, že pro francouzské banky je klíčové být atraktivní pro investory, aby mohly v budoucnu navyšovat kapitál. „Pádnost tohoto argumentu potvrzuje i to, že jurisdikce mimo Evropu se zdánlivě alespoň pohybují směrem ke kontrolované liberalizaci,“ řekl na konferenci francouzského dozorčího orgánu nad bankami a pojišťovnami, ACPR.

Dle člena výkonné rady Fabia Panetty by banky měly být přísné, ale bylo by rozumné zaujmout individuální přístup.

Tyto komentáře přišly několik týdnů před rozhodnutím ECB o umožnění obnovy dividend v roce 2021. Evropské banky, jejichž akcie tento rok zaostávaly, lobují za zrušení tohoto omezení. Opakovaně varují, že prodloužení zákazu pro ně představuje riziko odříznutí od investic.

Centrální banka se tento týden na druhou stranu vyjádřila, že banky by měly ukládat stranou ještě více peněz pro pokrytí rizik vzrůstajících úvěrů ve spojitosti s pokračující ekonomickou krizí. Dle vice prezidenta ECB Luise de Guindose byly v některých případech očekávání některých institucí příliš optimistická.

Ve středu však zástupce ECB Yves Mersch uvedl, že bankám by mohlo být dovoleno vyplácet dividendy v případě, že jejích účetní rozvahy jsou dostatečně silné k překonání pandemie.

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.