Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

ECB v září ponechala úrokové sazby beze změny na 4,25pct

04.09.2008 | 15:08 0 Komentářů

Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání ponechala hlavní refinanční sazbu eurozóny beze změny na 4,25%. Rozpětí mezi úrokovými sazbami v USA a EMU je nyní 2,25%. Naposledy ji zvýšila o čtvrt procentního bodu v červenci. Diskotní a depozitní sazbu drží beze změny na 5,25% a 3,25%.

Postoj bankovní rady ohledně dalšího směru monetární politiky EMU je nyní vyvážený a zohledňuje střednědobé ukotvení cenové stability. Velké obavy vzbuzuje zpomalení 320 milionového bloku eurozóny který odpovídá asi za 15% celosvětového růstu HDP. Ekonomika patnáctky zemí eurozóny ve druhém čtvrtletí letošního roku zpomalila o 0,2% po růstu o 0,7% v prvním čtvrtletí, HDP všech vyspělýhch ekonomik Německa, Francie a Itálie poklesl .

HICP eurozóny v červenci polevil z rekordních 4,0% na 3,8%, je ale stále velmi vysoko nad 2,0% inflačním cílem ECB. PPI eurozóny PPI v červenci meziročně vyskočil o 9,0pct na nejvyšší hladinu od začátku monitorování z roku 1990. ECB klade nejvyšší důraz na dlouhodobé ukotvení cenové stability a kontrolu sekundární inflačních tlaků. Meziroční míra nezaměstnanosti eurozóny setrvala v červenci na 7,3% a drží tuto laťku od dubna. Tempo průmyslu a služeb je stále v recesi pod tíhou cen a silného eura, zhoršuje se ekonomický sentiment a klesá podnikatelká důvěra v klíčových ekonomikách Německu a ve Francii. Prezident ECB J.C.Trichet vystoupí na tiskové konferenci ve 14:30.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.