CZK/€ 24.730 -0,08%

CZK/$ 23.501 -0,37%

CZK/£ 28.829 -0,07%

CZK/CHF 24.552 +0,46%

15. 06. 2022

0 komentářů

ECB urychlí přípravu protikrizových nástrojů pro dluhopisový trh

  

Evropská centrální chystá mechanismus na stabilizaci výkyvů ve výnosech státních dluhopisů eurozóny.

Evropská centrální banka se na svém dnešním mimořádném zasedání zavázala urychlit práci na novém nástroji, který pomůže zmírnit rozdíly ve výnosech státních dluhopisů eurozóny.

Zasedání proběhlo poté, co se tento týden úrok na italském desetiletém dluhu dostal poprvé od roku 2014 přes úroveň 4 %, a nachází se tak zhruba na čtyřnásobku ve srovnání se začátkem letošního roku. Italské desetileté dluhopisy za posledních 6 měsíců přišly o pětinu své hodnoty. S tímto problémem se potýkají i další finančně slabší a zadlužené země v eurozóně, které čelí růstu nákladů na dluh.

„Pandemie v ekonomice eurozóny zanechala přetrvávající zranitelnost, která přispívá k nerovnoměrnému přenosu normalizace měnové politiky napříč jurisdikcemi,“ uvedla centrální banka ve svém prohlášení po svém zasedání.

ECB chce flexibilněji reinvestovat výnosy ze splatných dluhopisů nakoupených v rámci pandemického programu nákupu aktiv (PEPP).

Italské státní dluhopisy po zprávě o zasedání zdražily a zvrátily tak část nedávného výprodeje, který podle analytiků přiblížil výpůjční náklady země k „nebezpečné zóně“.

REKLAMA

 
Zdroj : Bloomberg, Financial Times

Marek Pokorný
Fio banka, a.s.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.