Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

ECB upravila výhled, budoucnost QE se dozvíme v říjnu

07.09.2017 | 15:16 0 Komentářů

Na dnešní tiskové konferenci se neobjevilo ze strany Evropské centrální banky zásadní překvapení. Prezident Mario Draghi komentoval současnou situaci a výhled, podrobněji se však k ukončování programů kvantitativního uvolňování nevyjádřil. Euro překvapivě sílilo.

Tématem pro Banku se začíná stávat síla společné měny, členové boardu se však shodují, že v plnění inflačního cíle není zásadní překážkou.

Podle Maria Draghiho nedávná volatilita na euru znamená riziko a vyžaduje další pozorování, znamená také změnu pro střednědobý inflační výhled. Ten byl podle očekávání mírně snížen, výhled HDP byl naopak zvýšen na 2,2 % (letos) resp. 1,8 % (2018). Banka je s nedávným ekonomickým vývojem spokojena a věří, že se v horizontu MP podaří naplnit inflační cíl.

Hlavní rozhodnutí ohledně QE padne pravděpodobně v říjnu, na stole je vícero scénářů. Obavy z možného nedostatku aktiv ke koupi Draghi vyvrátil.

Dnešní tiskovka se dle očekávání nesla spíše v holubičím tónu, dluhopisové výnosy klesají, euro však překvapivě posiluje. Draghiho rétorika nebyla vůči jeho síle nijak ostře zaměřena.

Zdroj: Bloomberg, FT

Filip Tvrdek, Fio banka, a.s.

Filip Tvrdek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.