Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

ECB stanovila nový inflační cíl na 2 % a připouští i překročení této hranice

08.07.2021 | 12:30 0 Komentářů

Evropská centrální banka dnes schválila inflační cíl na úrovni 2 %. Zároveň však představitelé banky uvedli, že v případě potřeby banka nebude zasahovat proti inflaci v úrovních nad touto stanovenou hranicí.

Předchozí Evropskou centrální bankou vytyčený inflační cíl činil méně než 2 %, avšak blízko k této hranici. Problémem byla podle některých představitelů centrální banky neurčitost této hranice. Nyní tak tvůrci měnové politiky mění strategii a nechávají inflaci prostor pro překročení 2 %, pokud to ECB vyhodnotí jako žádoucí. Shoda padla na mimořádných setkáních v úterý a ve středu, kde ECB přistoupila k první změně strategie za posledních 20 let.

ECB tak nadále může udržovat uvolněnou měnovou politiku. V případě inflace v eurozóně nad 2 % ECB nemusí díky nové strategii, která vyšší inflaci povoluje, utahovat podmínky. Udržování inflace v eurozóně na nízkých hodnotách v předchozích letech mělo dopad na ekonomický potenciál eurozóny.

Důležitý vliv bude mít změna strategie také na to, jaké kroky bude centrální banka provádět při oživování ekonomik. Po konci léta by se představitelé měli setkat znovu a jednat o způsobech ukončení záchranných podpůrných balíčků, mezi něž patří i zpětný odkup aktiv za 1,85 bilionu euro.

Úrokový výnos desetiletého vládního bondu Německa pokračuje v poklesu až na tříměsíční minimum.

 

Zdroj: Bloomberg

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.