Pátek 18. září. Svátek má Kryštof.

ECB snížila výhled růstu ekonomiky eurozóny, QE bude pokračovat ve stejném tempu

03.09.2015 | 18:21 0 Komentářů

Rada guvernérů ECB dnes dle očekávání ponechala sazby na historickém minimu, kvantitativní uvolňování ve stávající výši a jen technicky uvolnila podmínky nákupu aktiv. Prognostici ECB snížili očekávání inflace a hospodářského růstu pro letošní rok a roky 2016 a 2017 kvůli slabšímu růstu světové ekonomiky a poptávce po exportu eurozóny.

Kvantitativní uvolňování bude pokračovat do září 2016 nebo přiblížení inflačnímu cíli

Kvantitativní uvolňování pokračuje dle plánu Guvernér ECB Mario Draghi na tiskové konferenci uvedl, že odkupy aktip v rámci kvantitativního uvolňování nadále pokračují. Rada guvernérů se rozhodla zvýšit limit odkupů cenných papírů v ojedinělých případech až na 33 % emise z dosavadních 25 %. Draghi zopakoval odhodlání ECB pokračovat v nekonvenční monetární politice. Její další uvolnění však není na stole, ani ho žádný z členů rady nenavrhoval.

Eurozóna zaznamenává růst HDP i inflace, jen o něco pomalejší oproti prognózám

Slabší ekonomické oživení (především kvůli slabšímu růstu rozvíjejících se trhů) a pomalejší růst cen (vzhledem k propadu cen ropy) spolu s novými riziky zaostání za odhady vedly prognostiky ke snížení výhledu růstu hrubého domácího produktu a inflace. Inflace by měla začít růst koncem letošního roku, vývoj cen ropy z posledních dní by však mohl vést k zaostání inflace i za aktuální prognózou. Draghi proto v následujících několika měsísích nevyloučil ani dočasnou deflaci, ačkoliv by se nízká cena ropy měla podle ECB také pozitivně projevit na reálném příjmu domácností a nákladech společností.

Makroekonomický výhled Evropské centrální banky (ECB)
  Současná predikce Červnová predikce
HDP 2015 +1,4 % +1,5 %
HDP 2016 +1,7 % +1,9 %
HDP 2017 +1,8 % +2,0 %
Průměrná inflace 2015 +0,1 % +0,3 %
Průměrná inflace 2016 +1,1 % +1,5 %
Průměrná inflace 2017 +1,7 % +1,8 %

 

Inflace eurozóny za srpen: Pokračující pokles cen energií, vyvážený rostoucími cenami potravin a průmyslového zboží

Odhadovaná inflace eurozóny za srpen meziročně vzrostla o 0,2 %, na výsledku se však výrazně projevil pokles cen energií (y-y -7,1 %). Inflace nezahrnující ceny energií podle prvního odhadu vzrostla o 1,1 %. ECB bere jádrovou inflaci (inflace bez cen energií a potravin) v potaz, její mandát se však týká především celkové inflace. Následující graf zobrazuje jednotlivé složky inflace. Ceny potravin, alkoholu a tabáku vzrostly spolu se službami o shodných 1,2 %, zatímco ceny neenergetického průmyslového zboží vzrostly o 0,6 %.

Inflace v eurozóně za srpen 2015

Zdroj: ECB, Eurostat, Bloomberg

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.