Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

ECB sazby ponechala; zdůrazňuje však potřebu vysoce akomodativní politiky a prozkoumává možnosti

25.07.2019 | 14:12 0 Komentářů

Rada guvernérů ECB dnes sazby ponechala na stávajících úrovních. Zdůrazňuje však potřebu vysoce akomodativní měnové politiky a prozkoumává různé možnosti.

Sazby beze změny

Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, tzn. hlavní refinanční sazba zůstává na 0,00 %, zatímco depozitní a marginální zápůjční facility na -0,40 %, resp. na 0,25 %. Rada guvernérů taktéž očekává, že úrokové sazby zůstanou beze změny alespoň do první poloviny roku 2020, a případně déle, bude – li třeba zajistit konvergenci míry inflace na cíl ve střednědobém horizontu.

Reinvestice pokračují

Mj. také Rada guvernérů oznámila pokračování reinvestování dluhopisů nakoupených při programu nákupu aktiv, přičemž reinvestice budou pokračovat alespoň do doby, kdy se začnou zvyšovat úrokové sazby, případně do doby, která bude potřeba k zajištění potřebné likvidity a úrovně požadovaného měnově – politického uvolnění.

Zdůraznění potřeby vysoce akomodativní měnové politiky

Rada guvernérů rovněž v prohlášení k dnešnímu zasedání zdůraznila potřebu vysoce akomodativního postoje měnové politiky po delší časovou periodu, a to z titulu nadále trvale podstřelujícího inflačního cíle (nejen současná míra inflace, ale zejména i projekce ECB se na horizontu měnové politiky nadále nachází pod 2% cílem). Rada je tak připravena použít v budoucnu všechny dostupné nástroje, aby dostala míru inflace na cílovanou úroveň.

Prozkoumávání různých možností

Rada guvernérů tak pověřila odborné sekce k prozkoumávání různých možností, a to včetně zesílení forward guidance ohledně úrokových sazeb, zmírňujících opatření (například návrh odstupňovaného systému co se týče rezerv) či různých možností ohledně velikosti a složení potenciálních nových nákupů aktiv.

Prezident ECB bude hovořit na tiskové konferenci od 14:30. Sledovat ji lze ve videu níže.

Živý přenos tiskové konference prezidenta ECB Maria Draghiho

Zdroj: ECB

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.