Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

ECB přidává další dávku likvidity

01.01.1970 | 01:00 0 Komentářů

Evropská centrální banka, ve své snaze uvolnit likviditní tlaky, napumpovala do evropského bankovního systému další prostředky, jako součást celkového úsilí o zvýšení důvěry na trhu. ECB během svých pravidelných týdenních refinančních operací přerozdělila 216 miliard EUR do sedmidenních fondů.

Dalším krokem ECB rozdělila 15 miliard USD evropským bankám, jako součást operací globální likvidity, na kterých se podílel i FED a další centrální banky.

V 28 denním tendru bylo přerozděleno 15 miliard USD za fixní sazbu 2,615%, což podpořilo podobnou úterní akci FEDu a Swiss National Bank (SNB).

ECB řekla, že obdržela 34 poptávek v celkové hodnotě 31,23 miliard USD v tendru, který byl pátý svého druhu, ale největší co do objemu. V každém z předchozích čtyř dolarových tendrů ECB alokovala 10 miliard USD.
SNB uvedla, že přerozdělila maximální částku 6 miliard USD s úrokovou mírou 2,63%, v 28 denním tendru se zpětným odkupem.

Tyto kroky přicházejí s tím, jak centrální banky tvrdě pracují na uklidnění obav, že peněžní trhy by se mohly opět zadrhnout, protože banky hromadí likviditu kvůli obavám z nesplacení, místo toho, aby ji půjčovaly ostatním bankám. Existují však důvodné obavy, že se velkorysé poskytování prostředků ECB nesetká na finančním trhu s patřičným ohlasem.

Včera se overnight sazby obchodovaly za 4,16%-4,27%, což je jen malá změna oproti úterý a je to podstatně výš než je nastaveno přijatelné pásmo ECB, přičemž ta má v úmyslu stabilizovat overnight sazby na 4%.
Všechny tyto kroky přicházejí v situaci intenzívních tržních spekulací, že se světové centrální banky spojí a budou jednat společně, aby na trhu opět nastolily důvěru a rovnováhu.

Zdroj: Colosseum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.