Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

ECB poprvé zveřejnila výši nově vzniklé úrokové sazby €STR

02.10.2019 | 10:14 0 Komentářů

ECB dnes poprvé zveřejnila výši nově vzniklé úrokové sazby €STR, která reaguje na problémy se sazbami Libor. €STR první den činí -0,549 %.

Evropská centrální banka (ECB) dnes poprvé začala zveřejňovat novou mezibankovní úrokovou sazbu Euro short-term rate (€STR). Tato změna je výsledkem snah regulátorů ve vyspělých zemích opustit v posledních letech velmi kritizované Libor sazby.

€STR je nově úrokovou sazbou reflektující overnight úrokové náklady bank v EMU. ECB publikovala výši úrokové sazby €STR poprvé dnes, kdy reflektuje včerejší obchodní aktivitu. Sazba činí -0,549 %. První zveřejnění €STR tak ukazuje, že poslední snížení depozitní úrokové sazby ze strany ECB se v rámci transmisního mechanismu měnové-politiky propsalo do úrokových sazeb na mezibankovním trhu.

Na novou mezibankovní sazbu bude navázána také dosud používané úroková sazba Eonia, která ji bude €STR kopírovat s přirážkou 8,5 bazických bodů.

Postup při zveřejňování je následující:

  • €STR je publikována denně v 7 hodin ráno londýnského času pro předchozí obchodní den.
  • European Money Markets Institute (EMMI) zveřjní sazbu Eonia na základě následování sazby €STR v 8:15 londýnského času, přičemž platí:
    • Eonia je nastavena jako €STR + 8,5 bazických bodů.
    • Funkčnost €STR zanikne k 3. lednu 2022.

 

Zdroj: Bloomberg; ECB

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.