Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

ECB ponechala úrokovou sazbu nezměněnou, odpolední přehled událostí s analýzou EUR/USD

02.10.2013 | 16:05 0 Komentářů

Ve Španělsku přibylo v září 25 572 registrovaných nezaměstnaných, výrazně tak byla překonána predikce ekonomů o zvýšení o pouhých 12 300. Celkově tak hledá ve Španělsku práci 4 724 355 obyvatel. Navzdory nečekanému růstu jde o nejlepší zářijový výsledek od roku 2007. Například v minulém roce přibylo v září v meziměsíčním srovnání 79 645 nezaměstnaných. V součtu dosavadních výsledků za letošní rok klesl počet nezaměstnaných o 124 368, což je nejlepší výsledek od roku 2006.

Britské stavebnictví v září mírně zpomalilo. Tamní index nákupních manažerů (PMI) poklesl z téměř 6letého maxima (59,1) na 58,9 bodu. Většinový konsensus počítal s mírným zrychlením na 59,2 bodu. Výstavba bytů i přes zpomalení sektoru rostla nejrychleji od listopadu 2003. Stavebnictví se v Británii těší velkému optimismu, 51 procent z respondentů věří v další růst produkce v příštích 12 měsících a pouze 9 procent se obává zpomalení. Důvěra je tak nejvýše od srpna 2010.

Evropská centrální banka (ECB) zachovala základní úrokovou sazbu rekordně nízko na 0,5 procentu. Sazba zůstává nezměněna od května, kdy došlo ke snížení o 25 bazických bodů. Toto rozhodnutí bylo trhy očekávané a nevyvolalo žádnou bouřlivou reakci. Depozitní sazba ustála i dnešní zasedání beze změny na 0,0 procentu. ECB plánuje i nadále podporovat evropskou ekonomiku uvolněnou monetární politikou (úrokové sazby zůstanou nízko po prodlouženou dobu), do karet ji přihrála i nízká inflace, která v září klesla na 1,1 procenta.

Po zasedání Rady guvernérů ECB v Paříži následovala tisková konference, na níž mluvil Mario Draghi. Ekonomická aktivita v společné měnové unii dle jeho slov sice pomalu, ale stoupá. Banka je připravena podpořit hospodářství měnovými stimuly (nevylučujíc další kolo LTRO), bude-li to potřeba. K posilujícímu euru se vyjádřil, že měnový kurz není cílem, jež by ECB sledovala, nicméně dodal, že jeho hodnota je důležitým determinantem budoucího hospodářského růstu a cenové stability. Právě cenová stabilita (inflace) je hlavním cílem měnové politiky ECB. Momentálně nemá obavy ani z inflace, ani z deflace. Draghi rovněž zdůraznil, že zatímco bilance americké centrální banky (Fed) stále rosta, bilance ECB se zmenšuje.

Výkaz národní zaměstnanosti (ADP) ve Spojených státech nenaplnil očekávání analytiků. Soukromý sektor dokázal v září vytvořit pouhých 166 000 nových pracovních příležitostí, namísto predikovaných 180 000. Nejvíce míst vytvořili opět malí podnikatelé, když přispěli 74 000. NFP report, který navazuje v pátek na ADP, pravděpodobně nebude zveřejněn, kvůli momentální neschopnosti financovat státní agentury.

Silvio Berlusconi řekl, že podpoří v hlasování o důvěře italského premiéra Enrica Letta. Vládní krize, během které se chystali resignovat ministři z berlusconiho strany se značně uklidnila. Na pozitivní novinku reagovaly italské akcie růstem. Tamní akciový index FTSEMIB dosáhl během ranních hodin dvouletého maxima.

EUR/USD se i přes vliv důležitých makroekonomických zpráv drží ve vyznačené konsolidaci. Trh v průběhu dnešní seance našel podporu u klouzavého průměru 100, po jehož otestování posiluje směrem k odporu 1,3565. Střednědobý trend je rostoucí, nicméně do opuštění konsolidace se spekulace na další posílení jeví jako riziková.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.