Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

ECB odložila sazby na příští rok, oznámila pomoc evropským bankám

07.03.2019 | 15:15 0 Komentářů

Dnes odpoledne zasedala evropská centrální banka (ECB). Změnu v dosavadní měnové politice nikdo neočekával a sazby tak zůstaly nezměněny na 0,00%. Banka změnila svůj výhled a nově počítá s ponecháním sazeb na stávajících úrovních po celý rok 2019. Podle očekávání banka představila nové kolo stimulu v podobě pomoci evropským bankám. Na dnešní zasedání reaguje oslabením euro, které se na páru EURUSD vzdálilo od úrovně 1.13 a evropské akciové trhy reagují posílením. Po zasedání ECB následovala tisková konference Maria Draghiho.

Nová série kvartálních dlouhodobých refinančních operacích zvaných TLTRO bude zahájena v září letošního roku a skončí v březnu 2021. Pod TLTRO se skrývají půjčky, které poskytuje ECB za velmi nízké sazby bankám eurozóny. Výsledkem by mě měla být motivace bank ke zvýšení objemu úvěrů podnikům a spotřebitelům, což by mělo podpořit ekonomickou aktivitu v eurozóně. Jedná se o třetí kolo TLTRO, tedy třetí injekci ECB do evropské ekonomiky. Velmi důležitá je tato informace především pro úrokové sazby. Hlavní úroková sazba by podle prohlášení banky měla nově zůstat na aktuálních hodnotách minimálně do konce roku 2019. ECB na svém předchozím zasedání počítala, že sazby zůstanou beze změny do konce léta 2019. Několik členů prý dokonce hlasovalo pro odložení výhledu pro zvýšení sazeb na březen 2020.

Banka tak reaguje na rostoucí nejistotu v regionu a množící se známky zpomalení evropské ekonomiky. Problémy Evropy se dále množí v čele s politickou nejistotou v Itálii, která vstoupila koncem minulého roku do recese. Dále stále není známá forma vystoupení Británie z unie, technické recesi koncem roku těsně unikla německá ekonomika a dále přetrvávají pochybnosti o potencionálním zpomalení Číny. Draghi na tiskové konferenci řekl, že došlo k značnému zpomalení ekonomické expanze, které se rozšířilo do letošního roku. S přihlédnutím na nedávná horšící data z evropské ekonomiky dávají kroky ECB smysl. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) včera zhoršila svůj odhad pro růst eurozóny v roce 2019 na 1%. ECB zhoršila svůj výhled pro letošní růst eurozony na 1,1%.  Stejně tak inflaci ne nedaří výrazněji zrychlit nad aktuální úrovně a ta zůstává pod 2% inflačním cílem na 1,4%.

Na dnešní zasedání reaguje oslabením hlavní evropská měna, která se na páru EURUSD dále vzdaluje od úrovně 1,13 a zároveň opouští dlouhodobou oblast konsolidace. Euro oslabuje i na ostatních měnových párech. Pozitivní zpráva o levných úvěrech stimulovala poptávku po evropských akciích, kterým se tak dnes daří.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.