Úterý 26. ledna. Svátek má Zora.

ECB nebude v tomto roce reagovat na dočasný růst inflace způsobený růstem poptávky

12.01.2021 | 10:21 0 Komentářů

ECB považuje zvýšení inflace způsobené uvolňováním opatření za dočasné a uvádí, že by byla chyba provádět monetární či fiskální restrikce. V 1. kvartálu však naopak očekává další ekonomický pokles.

Evropská centrální banka nebude v tomto roce reagovat na dočasné růsty inflace spojené s růstem poptávky, uvádí dle Bloombergu členka představenstva Isabela Schnabel. V dnes zveřejněném rozhovoru pro rakouské noviny Der Standard vysvětluje, že eventuální uvolňování restrikcí spojených se šířením Covid-19 by mohlo vést ceny v odvětví cestovního ruchu či gastronomie k „vyvinutí jisté dynamiky.“

„Ale krátkodobý vývoj cen tohoto druhu by neměl být zaměňen za dlouhodobé zvýšení inflace,“ říká Schnabel. „Proto by toto neovlivnilo naše rozhodnutí v monetární politice, které jsou vedeny k středně dlouhému období.“ Největší ekonomickou chybou by dle Schnabel bylo stažení monetární či fiskální stimulace příliš brzy.

Inflace v Eurozóně je současně na hodnotě -0,3 %. Zpřísněná opatření v 1. kvartálu roku 2021 nejspíš donutí eurozónu k dalšímu poklesu, což potvrzují zhoršené předpovědi bank jako JPMorgan Chase či USB Group.

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.