Úterý 22. září. Svátek má Darina.

ECB může růst sazeb znovu oddálit

27.03.2019 | 14:45 0 Komentářů

Draghi dnes ráno nepomohl euru, když podpořil postoj banky v ponechání sazeb beze změny a možnému dalšímu posunu růstu sazeb, pokud bude třeba. Banka v březnu na svém zasedání oddálila výhled pro sazby a zveřejnila další expanzivní opatření v podobě levných úvěrů bankám v eurozóně. Euro i navzdory holubičím komentářům dnes mírně zpevňovalo, odpoledne se opět otočilo na jih a vzdaluje se od úrovně 1.13.  

Dnes ráno na konferenci ve Frankfurtu Draghi neřekl nic nového, co bychom doposud neslyšeli z úst ECB na březnovém zasedání. I přesto svými komentáři potvrdil slova banky o ochotě kdykoliv zakročit, nebude-li se situace v evropské ekonomice vyvíjet podle plánů. Draghi mluvil také o inflaci, která se drží pod inflačním cílem banky, což vytváří bance ideální prostředí pro zanechání úrokových sazeb na aktuálních úrovních. Banka na posledním zasedání oddálila výhled pro růst sazeb na příští rok, a to primárně kvůli horšícím se datům z výrobního sektoru v Evropě.

Cenová stabilita však zůstává pro banku klíčová, proto v roce 2011 snížila sazby na rekordně nízké úrovně za účelem podpory růstu inflace. Nově Draghi řekl, že sazby mohou zůstat na stávajících úrovních i v průběhu roku 2020, pokud bude muset banka upravit monetární politiku, aby dosáhla svých cílů. ECB byla již v minulosti několikrát kritizována kvůli zavádění mnoha opatření na pomoc eurozóně, což by mohlo omezovat možnosti banky stimulovat ekonomiku v budoucnosti. Podle Draghiho prý banka přizpůsobí svou politiku a zaměří se na ty nejdůležitější cíle.

Draghi i nadále zůstává optimisticky naladění kolem vývoje ekonomiky a nedávné horší data vnímá pouze jako dočasné zpomalení, které za každou cenu nemusí znamenat blížící se recesi. Banka přitom na říjnovém zasedání zhoršila svůj výhled pro letošní hospodářský růst na 1,1%. Hlavní otázkou pro banku zůstává, zda s monetární politikou podporující expanzi zůstane odolná také domácí poptávka.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.