Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

ECB má stanovit nový inflační cíl na 2 % a připustit i překročení této hranice

08.07.2021 | 12:30 0 Komentářů

Evropská centrální banka má dnes schválit inflační cíl na úrovni 2 %, uvedli představitelé obeznámení se situací. Zároveň však představitelé banky uvedli, že v případě potřeby by banka neměla zasahovat proti inflaci v úrovních nad touto stanovenou hranicí.

Evropskou centrální bankou vytyčený inflační cíl činí méně než 2 %, avšak blízko k této hranici. Problémem má být podle některých představitelů centrální banky neurčitost této hranice. Nyní tak tvůrci měnové politiky mají změnit strategii a nechat inflaci prostor pro překročení 2 %, pokud to ECB vyhodnotí jako žádoucí. Shoda měla padnout na mimořádných setkáních v úterý a ve středu, čímž by ECB přistoupila k první změně strategie za posledních 20 let.

ECB by tak nadále mohla udržovat uvolněnou měnovou politiku. V případě inflace v eurozóně nad 2 % ECB by nemusela díky nové strategii, která vyšší inflaci má povolovat, utahovat podmínky. Udržování inflace v eurozóně na nízkých hodnotách v předchozích letech mělo dopad na ekonomický potenciál eurozóny.

Důležitý vliv bude mít údajná změna strategie také na to, jaké kroky bude centrální banka provádět při oživování ekonomik. Po konci léta by se představitelé měli setkat znovu a jednat o způsobech ukončení záchranných podpůrných balíčků, mezi něž patří i zpětný odkup aktiv za 1,85 bilionu euro.

Úrokový výnos desetiletého vládního bondu Německa pokračuje v poklesu až na tříměsíční minimum.

 

Zdroj: Bloomberg

Michal Fric
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Michal Fric
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.