Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

ECB by mohla prodloužit podpůrný ekonomický program na koupi dluhopisů do poloviny roku 2022

04.12.2020 | 16:16 0 Komentářů

ECB by mohla rozhodnout o prodloužení podpory koupě dluhopisů až o 12 měsíců a navýšení finančních prostředků na tento program, který funguje jako opatření v době krize.

 

Tvůrci politiky ECB by mohli souhlasit s prodloužením programu koupě dluhopisů o 12 měsíců do poloviny roku 2022, tvrdí dle Bloombergu představitelé banky obeznámení se situací. Ekonomové Bloombergu přitom tento týden předpovídali prodloužení opatření o 6 měsíců do konce roku 2021, přičemž nouzový program na koupi dluhopisů v hodnotě 1,35 bil. EUR by se navýšil o 500 bil. EUR.

Očekává se také, že Rada guvernérů navrhne bankám nové dlouhodobé úvěry a prodlouží období, kdy banky získávají dodatečné pobídky k poskytování půjček firmám a domácnostem.

ECB se o této záležitosti bude rozhodovat 10. prosince. Vzhledem k nárůstu infekcí nutícím vlády k tvorbě nových restrikcí se banka zavázala k větší aktivitě. Ačkoli nedávný pokrok v oblasti vakcín proti Covid-19 naznačuje, že pandemie bude brzy zvládnuta, ekonomické dopady ve formě vysokého zadlužení a vyšší nezaměstnanosti se budou projevovat déle.

Představitelé banky včetně její prezidentky Christine Lagarde ve svých vyjádřeních označují jako hlavní krizové nástroje právě na nouzový program koupě dluhopisů a cílené dlouhodobé půjčky bankám.

Zdroj: Bloomberg

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Matěj Švanda
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.