Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

ECB: Bude-li to potřeba, jsme ochotni pokračovat v programu nákupu aktiv za horizont září 2018

26.04.2018 | 14:11 0 Komentářů

Bude-li to potřeba, jsme ochotni pokračovat v programu nákupu aktiv za horizont září 2018. Takto zní oficiální prohlášení ECB po dnešní ponechání úrokových sazeb a objemu nakupovaných aktiv na totožných hodnotách. Banka také zopakovala, že sazby zůstanou nízko daleko za horizont konce QE.

Bude-li třeba, program nákupu aktiv může pokračovat až za horizont září

Evropská centrální banka dnes rozhodla o ponechání úrokových zaseb beze změny. Hlavní refinanční sazba tak zůstává na nule, depozitní facilita v záporu 0,4 %. Stejně tak zůstává nezměněn objem nákupu aktiv ve výši 30 miliard eur měsíčně. V souvislosti s měnověpolitickým rozhodnutím banka také ve vyjádření uvedla, že bude-li si to situace vyžadovat, prodlouží nákup akvit až za září tohoto roku. Finanční trhy prozatím očekávají, že od září by banka mohla s programem nákupu aktiv skončit.

Sazby zůstanou nízko ještě dlouho po skončení programu nákupu aktiv

ECB krom obnovy slibu o tom, že v případě nutnosti program nákupu aktiv prodlouží, také znovu zopakovala, že úrokové sazby zůstanou na současných nízkých úrovních daleko za horizont ukončení nákupu aktiv.

Tisková konference prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho začne ve 14:30.

Euro na páru s dolarem na 1,2168 EUR/USD.

Jednotlivé programy nákupu aktiv ECB. Od ledna banka nakupuje 30 miliard eur měsíčně ve snaze držet níže dlouhý konec výnosové křivky.; Zdroj: ECB

 

Zdroj: The Financial Times, ECB

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.