Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

ECB bude držet sazby na nízkých úrovních během delšího období; euro oslabilo, akcie výrazně nahoru

04.07.2013 | 15:15 0 Komentářů

Dle Draghiho zůstane postoj ECB prorůstový jak dlouho bude potřeba. Ekonomické oživení očekává později v tomto roce a příští rok. Zlepšení na finančních trzích by se mělo projevit v reálné ekonomice. Indikátory ohledně sentimentu ukazují na další zlepšení. Podmínky na pracovním trhu však zůstávají nadále slabé.

Rizika pro růst vidí na spodní hraně prognózy. Inflační rizika jsou víceméně vyvážená. Inflační očekávání zůstávají pevně ukotvena. OMTs (Outright monetary transactions) jsou připraveny k aktivaci. Záporná depozitní sazba bankovní radou není zavrhována a je jedním z možných dalších kroků. ECB vítá kroky směřující k bankovní unii.

Draghi odmítl definovat delší období, po které by měly být měnová politika takto uvolněná. Na dotaz novináře Draghi odpověděl, že delší období nízkých sazeb (extended period) neznamená šest měsíců, ani dvanáct měsíců, ale extended period.

Výnosy na německých bondech během tiskové konference začaly klesat na téměř měsíční minima. Výnos desetiletého dluhopisu klesá o 4 bazické body na 1,62 %. Euro kvůli zmíněnému „extended period" rozšířilo ztráty proti dolaru a jenu. Na páru s dolarem se euro propadlo na pětitýdenní dno pod 1,29. Euro se dostalo až na 1,2894 dolaru.

Evropské akcie navýšily výrazně své zisky. Eurostoxx 50 roste o 2,42 %, DAX o 2 %, CAC 40 o 2,18, britský FTSE až o 3,14 %, IBEX 35 o 2,72 %.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, ECB

Lukáš Brodníček
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.