Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Důvěra v ekonomiku pokračuje v poklesu

Dnes zveřejněná data důvěry v českou ekonomiku ukázala její další souhrnný pokles. Podnikatelská důvěra klesla, ale naopak důvěra spotřebitelů se mírně zvýšila. To koresponduje s faktem, že spotřeba domácností je nyní hlavním tahounem české ekonomiky.

Při pohledu na strukturu vidíme po několika měsíční stagnaci další pokles důvěry v průmyslu, což není dobrá zpráva. Důvěra se v říjnu snížila i v obchodě. Naopak vzrostla důvěra ve stavebnictví ve vybraných službách a u již zmiňovaných spotřebitelů.

Ekonomická důvěra v ČR se začala snižovat zhruba ve druhé polovině minulého roku a její současná úroveň je dle konjukturálního průzkumu zhruba na úrovni roku 2014.

Je pravda, že okolnímu vývoji česká ekonomika tentokrát odolává opravdu dobře, ale je patrné, že zcela se vyvázat hospodářskému zpomalení v zahraničí je pro malou otevřenou ekonomiku nemožné. Ekonomický sentiment tedy v ČR zůstává citelně výše než v okolních zemích, ale klesá podobně. Postupně se snižuje i využití výrobních kapacit, které v říjnu dosáhlo 84,0 %. Začátkem roku činilo využití kapacit 85,7 %.

Česká koruna je v posledních dnech z jedné strany pod vlivem zpráv o brexitu a z druhé o postojích ČNB a na dnes zveřejněná data nereaguje.

Michal Brožka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.