Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Důvěra v ekonomiku je nejnižší za posledních 45 měsíců

Důvěra v ekonomiku na začátku třetího čtvrtletí poklesla o desetinu na 10 bodů. Z konjunkturálního průzkumu ČSÚ vyplývá, že za tímto poklesem je nižší důvěra v podnikatelském sektoru, která poklesla o čtyři desetiny na 11,5 bodů. Dostala se tak na nejnižší úroveň od roku 2014. Průmyslníky nejvíce trápí nedostatek poptávky, s většími obavami se dívají na vývoj v příštích třech měsících. Přesto ale podniky ve zpracovatelském průmyslu mají více zajištěných zakázek než v předchozím čtvrtletí. Naopak důvěra ve stavebnictví i přes mírný pokles zůstává stále vysoká a očekávání na budoucí tři měsíce se ještě zvýšila.

V červenci vzrostla také důvěra spotřebitelů. Po mírném zakolísání je tak zpět na své únorové úrovni, což je ale vzdálené od příznivých čísel, která jsme pozorovali v předešlém roce. Oproti červnovému dotazníku domácnosti uvedly, že se méně bojí zhoršení ekonomické situace v následujícím roce, avšak jejich výhled na finanční situaci i obavy z nezaměstnanosti jsou u nich stejné.

Důvěra spotřebitelů podporuje nákupní apetit domácností, v současnosti ji však brzdí nejistoty okolo vývoje ekonomiky, které jsou vyšší než loni. Maloobchodní tržby tak letos vykáží pomalejší dynamiku než minulý rok, spotřebitelská poptávka však zůstává i nadále hlavním tahounem hospodářského růstu. Rovněž průmyslová výroba letos zůstane spíše utlumená, její dynamika bude letos v průměru s porovnáním s loňským rokem téměř třetinová. Za celý rok očekáváme hospodářský růst 2,4 %.

MONIKA JUNICKE
Economist
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.