Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Důvěra v českou ekonomiku v červenci prakticky neměnná

Podle konjukturálního průzkum Českého statistického úřadu zůstala důvěra v českou ekonomiku v červenci prakticky neměnná, když dosáhla 95,1 bodu, tedy jen o 0,1 bodu nižší než v předchozím měsíci. Kladně se na tomto výsledku přičinili spotřebitelé, jejichž důvěra vzrostla o 1,3 bodu na hodnotu 106,4. Oproti červnu se zlepšilo hlavně jejich hodnocení výhledu ekonomické situace pro příštích dvanáct měsíců. Naproti tomu důvěra mezi podnikateli poklesla o 0,3 bodu a dosáhla tak úrovně 92,8. Optimismus se zvýšil mezi obchodníky a naopak mírně se snížil ve stavebnictví.


 
Zklamání přinesl dnešní výsledek indexu nákupních manažerů ze zpracovatelského průmyslu v Německu. Místo vyhlíženého náznaku odražení ode dna se index dále propadl a s hodnotou 43,1 zůstává hluboko v pásmu kontrakce. Nadále tak nabývají na síle obavy z německé recese, která by mohla ohrozit hospodářství na celém kontinentu. Německá ekonomika doplácí na vlekoucí se spory v oblasti mezinárodních obchodních vztahů, které se jí s ohledem na její vývozní zaměření bezprostředně dotýkají. Alespoň nějakou útěchou tak může Němcům být to, že mezi manažery poskytovatelů služeb nadále panuje střízlivý optimismus, který v indexu postačil na hodnotu 55,4, což představuje jen nepatrné meziměsíční zhoršení. Služby nejsou bezprostředně závislé na globálním vývoji, a dokud se v Německu drží nízko nezaměstnanost, lze předpokládat, že budou nadále poptávány.
 
Analogická situace panuje v celé eurozóně. I zde se index PMI ve zpracovatelském sektoru dále propadl a nachází se na úrovni 46,4, tedy u šestiletého minima. Na tomto neradostném výsledku mělo lví podíl Německo a jeho přetrvávající problémy v oblasti výroby automobilů. Téměř doslova tak lze říci, že se zadrhává motor evropské ekonomiky. Zraky všech se tak nyní budou upínat směrem k Evropské centrální bance, která již signalizovala, že se nebude bát zakročit prostřednictvím dalšího snížení sazeb, pokud jej bude v Evropě zapotřebí. Očekává se, že ECB svou připravenost k tomuto kroku verbálně potvrdí již tento čtvrtek a k akci pak přistoupí v průběhu září. Více než změna měnové politiky by ale Evropě v této chvíli zřejmě prospělo kýžené uklidnění mezinárodního obchodního napětí, kterému ovšem v éře Donalda Trumpa a Borise Johnsona zatím nic nenasvědčuje, spíše naopak.
 
Na trzích dnešní zprávy mnoho pozdvižení nezpůsobily, euro pouze mírně oslabilo proti dolaru. Na špatné zprávy z eurozóny si tak trhy zřejmě už navykly. Česká koruna pak nevykázala pohyb prakticky žádný a to hlavně z toho důvodu, že negativní signály z Německa jsou podobně nepříjemné i právě pro českou ekonomiku.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.