Pondělí 10. května. Svátek má Blažena.

Drahý dolar sráží zlato, technické kovy beze změny

16.06.2008 | 19:12 0 Komentářů

Drahé kovy: Drahé kovy se opět dostaly pod silný prodejní tlak – stříbro (-5,5% w/w), zlato (-3,4%). Hlavním faktorem se stalo posílení dolaru, který k euru zpevnil o 2,7% w/w na měsíční maximum 1,530 USD/EUR. Ke koši 6-hlavních měn se dolar dostal dokonce na nejvyšší úrovně od konce února. Zlato díky tomuto vývoji oslabila z úrovně 900 dolarů na 870 a krátce až na 860 dolarů za trojskou unci. Investoři evidentně ustoupily od zlata v posledních dnech a žlutý kov zůstává nadále podhodnocen k dolaru vzhledem k ročnímu průměru.
Zlato zůstává silně svázáno s kurzem dolaru. U dolaru krátkodobě nejpravděpodobnější zůstává konsolidace po předchozím posilování. Podobný scénář očekáváme u i zlata, tedy konsolidace v širším pásmu 870-900 dolarů za unci

 

Technické kovy: Technické kovy zůstaly druhý týden v bočním trendu. Aktivita obchodování u hlavních kovů (hliník, měď) byla velmi nízká a to jak z pohledu objemu či pohybu cen. Technické kovy nereagovaly na vývoj kurzu dolaru. Tomuto obchodování pomohly i statistiky zásob, které vykázaly minimální změny. V případě mědi trh nereagoval na dvě protichůdné zprávy – na jedné straně statistiky naznačují nižší čínské dovozy a naopak po odmlce přichází opět zprávy o riziku stávek v Jižní Americe (Peru).
Krátkodobý výhled zůstává stále smíšený a závislý na dolaru. Nejpravděpodobnější je pokračování stabilizace cen s rizikem, že se dále prohloubí vybírání zisků. Dlouhodobý výhled (zbytek roku 2008) pro kovy zůstává po posledních růstech neutrální. Silnější asijskou poptávku (Čína) vyrovnávají rizika ze slabé americké poptávky.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.