Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Drahé kovy stále kopírují drahý dolar, technické kovy s výraznými růsty

23.06.2008 | 19:16 0 Komentářů

Drahé kovy: Drahé kovy se po propadu opět vrátily do zájmu investorů – stříbro (4,8% w/w), zlato (3,5%). Hlavním vývojem se stejně jako v předchozích týdnech stal pohyb kurzu dolaru, když americká měna k euru oslabil o 1,7% w/w až na 1,565 USD/EUR. V případě zlata se cena postupně z úrovně 870 dolarů vyhoupla až těsně nad 900 dolarů za unci. Zlato zůstává výrazně pod vlivem dolaru a podobně jako kurz je poslední dva měsíce uzavřen v pásmu 1,53-1,59 USD/EUR, tak i zlato neopouští pásmo 850-930 dolarů za unci.
Zlato evidentně zůstává svázáno s kurzem dolaru. Pro nejbližší období (dny, týdny) očekáváme pokračování konsolidace dolaru v širším pásmu a podobný scénář předpokládáme i pro zlato. Pro zlato může být i příznivá zvýšená nervozita na akciových trzích v posledních dnech.

 

Technické kovy: Technické kovy opustily předchozí stagnaci a naopak si zaznamenaly výrazné růsty – hliník (6,6% w/w), měď (5,7%). Na jedné straně došlo k oživení zájmu investorů v technické kovu. Dále ale hliník reagoval na lepší data z čínské průmyslové výroby. Měď posunuly vzhůru protesty v dolech v Chile, které vedly i k přerušení dodávek. Posledním vlivem byl pravděpodobně i slabší kurz dolaru na závěr týdne.
Krátkodobý výhled zůstává stále smíšený a závislý na vývoji dolaru. Nejpravděpodobnější je pokračování stabilizace cen s rizikem, že se dále prohloubí vybírání zisků. V případě mědi rizikem zůstávají protesty v jižní Americe. Dlouhodobý výhled (zbytek roku 2008) pro kovy zůstává po posledních růstech neutrální. Silnější asijskou poptávku (Čína) vyrovnávají rizika ze slabé americké poptávky.

Zdroj: J&T Banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.