Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Draghi: Co lze dnes čekat?

08.09.2016 | 11:40 0 Komentářů

Dnes bude hrát hlavní roli projev prezidenta Evropské centrální banky.

Evropská měna v letošním roce již zpevnila na páru s dolarem o 3,5 %, podle banky Morgan Stanley ji čeká další posilování, až o 5 %. Srpnová data sebrala vítr z plachet greenbacku, pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb na zářijovém zasedání poklesla. Lze očekávat, že další vývoj měnové politiky Fedu ovlivní také prezidentské volby, které však budou po listopadovém setkání FOMC – implikovaná pravděpodobnost zvýšení během něj je pouze 27 %.

Euro a Japonský jen letos zpevnili kvůli spekulacím, že se měnová politika dostala ke svým hranicím – není kam uvolňovat. To ji však ve svém důsledku v daných zemích relativně zpřísňuje a maže divergenci proti USA.

Podle Hanse Redekera z Morgan Stanley lze očekávat další posilování evropské měny i přes politická rizika v Evropě. Propad po hlasování o brexitu se jí zatím podařilo téměř zcela umazat.

Ekonomové očekávají od ECB další rozšíření kvantitativního uvolňování do konce roku. Pokud ne dnes, lze alespoň čekat indicie ohledně načasování dalších kroků.

Inflace v eurozóně se pohybuje hluboko pod cílem banky a ta byla nucena opakovaně revidovat své odhady. Jedná se tak i o problém kredibility. Proti dalšímu uvolňování měnových podmínek stojí komerční banky – nízké sazby jsou podle CEO Deutsche Bank John Cryana vážným problémem pro ziskovost.

 

Index ekonomického překvapení pro eurozónu se v září propadl do záporu.

Index ekonomického překvapení pro eurozónu se v září propadl do záporu.

Zdroj: Bloomberg

Filip Tvrdek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.