Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Dow Jones roste na historická maxima, technologický Nasdaq však ztrácí

10.11.2016 | 20:29 0 Komentářů

Index Dow Jones +1,39 % na 18847,8 b.
Index S&P 500 +0,49 % na 2173,84 b.
Index Nasdaq Composite -0,43 % na 5228,409 b.

Americké trhy prožívají svou druhou obchodní seanci od nečekaného zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Médii předvídaný propad finančních trhů se však (zatím) nedostavil a Dow Jones navyšuje historická maxima. Konkrétní plány Trumpovy administrativy zatím známé nejsou, ve své vítězném projevu však Trump přislíbil investice do infrastruktury a vnitřních měst. Rostou tak průmyslové kovy jako měď, zinek a aluminium. Analytici Goldman Sachs však varují, že případné první investice do infrastruktury by se měly začít projevovat od třetího čtvrtletí příštího roku, kdy by se měl vyčerpat vliv čínských stimulů, americké investice by tak mohly spíše vyvažovat zpomalující čínskou poptávku po základních kovech v letech 2017 a 2018. Někdo však musí (nejen) kovy vydobýt a zpracovat, daří se tedy i sektorům základních materiálů a průmyslu.

Ve včerejším výrazném propadu, ovšem dnes s menší intenzitou, pokračují americké dluhopisy. Výnos 10letých US bondů je nejvýše od letošního ledna. Očekává se totiž, že Trumpovy fiskální stimuly povedou k růstu inflace. Tržní očekávání inflace, indikované pětiletými inflačními swapy (průměrná očekávaná inflace za 5 let po dobu dalších 5 let), rostlo již od září, výrazně nahoru však poskočilo v posledních dvou dnech. Vyšší inflace by také měla urychlit zvyšování amerických sazeb, se kterým FED zatím úplně nespěchal.

Vývoj pětiletých inflačních swapů v USA (zelená) a eurozóně (červená)

Vývoj pětiletých inflačních swapů v USA (zelená) a eurozóně (červená)

Vyšší výnosy dluhopisů a sazby jsou pozitivní pro finanční sektor, který si připisuje nejvýraznější zisky. S&P 500 Financials Index je nejvýše od první poloviny roku 2008. Spekuluje se také o příznivém regulatorním prostředí, což by také byla pozitivní zpráva pro banky a farmaceutický sektor.

Vedle vyšších výnosů dluhopisů jsou však méně atraktivní dividendové akcie, což snižuje poptávku po utilitách a realitním sektoru.

Z jednotlivých akcií za zmínku určitě stojí maloobchodní řetězec Kohl‘s (KSS), který ve 3Q pozitivně překvapil nákladovou disciplínou díky které dosáhnul očištěného zisku na akcii ve výši 80 centů, ačkoliv analytici projektovali pouze 70 centů. Tržby dosáhly očekávaných 4,33 mld. USD, porovnatelné tržby klesly o 1,7 %, analytici očekávali 1,4 % růst. Společnost také potvrdila celoroční výhled a navýšila program zpětného odkupu akcií na 2,0 mld. USD.

Index S&P 500 +0,49 % na 2173,84 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Finanční sektor +4 % Nezbytná spotřeba -2,7 %
Průmysl +2,1 % Utility -2,3 %
Zdravotní péče +1,2 % Telekomunikace -1,8 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Kohl’s Corp (KSS) +12 % Conagra Brands (CAG) -8,6 %
Affiliated Managers Group (AMG) +9,2 % NRG Energy (NRG) -6,1 %
Nordstrom (JWN) +9,1 % Equifax (EFX) -5,7 %
Ameriprise Financial (AMP) +8,3 % Netflix (NFLX) -4,9 %
CSRA (CSRA) +8,3 % Exelon Corp (EXC) -4,8 %

Zdroj: Bloomgerg, The FT

Jan Tománek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.