Středa 22. září. Svátek má Darina.

Dow Jones posílil za jeden den o 400 bodů, přichází Santa rally

19.12.2014 | 11:57 0 Komentářů

Francouzský prezident Francois Hollande v pátek na summitu v Bruselu uvedl, že by si přál, aby euro vůči USD bylo ještě slabší, i když dodal, že kurz EUR/USD se již přibližuje k rovnovážné hodnotě. Evropští lídři na tomto setkání schválili i nový investiční fond, jenž počítá s objemem nových investic ve výši 300 mld. eur.

Nákupní horečka po amerických akciových titulech pokračovala po středě také i ve čtvrtek. Americký trh zažil po středečním zasedání americké centrální banky (Fed) největší dvoudenní „rally „za poslední tři roky. Dow Jones ve čtvrtek posílil o 2,43 procenta, S&P 500 poskočilo o 2,4 procenta a technologický Nasdaq posílil o 2,24 procenta. Dow Jones si ve čtvrtek připsal více než 400 bodů zisku, což se mu naposledy povedlo v roce 2011. Za 2 dny (středa, čtvrtek) posílil o neuvěřitelných 4,2 procenta. Dnes pozor na zvýšenou volatilitu v průběhu odpolední americké obchodní seance, protože expirují futures i opce, jak na amerických indexech, tak i například na ropě.

Fed ve středu velmi racionálně uvedl, že podle všeho v příštím roce zvýší úrokové sazby, avšak k tomuto kroku přistoupí s nejvyšší obezřetností. Trhy od centrální banky slyšely, co slyšet chtěly. Na jedné straně získaly jistotu růstu sazeb v příštím roce, na druhé straně byly ubezpečené, že tento krok bude bankou promyšlen s ohledy jak na ekonomiku USA, tak i rozvíjející se země. Pozitivní nálada investorů se pak v pátek ráno přesunula z USA i do Asie, kde tamní akciový trh v průběhu jednoho dne posílil nejvíce za posledních 15 let. V pátek dopoledne roste i evropský akciový trh.

Investory včera rovněž potěšil americký makrokalendář, jenž prozradil, že počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl předchozí týden o 6 000 na  289 000. Kladně také překvapil index předních indikátorů od společnosti Conference Board, který posílil již třetí měsíc v řadě, což pro ekonomiku Spojených států signalizuje úspěšný vstup do nového roku.

Přeliv kapitálu ze „safe heaven“ aktiv do rizikových instrumentů, způsobil pokles japonského jenu (JPY). A to i navzdory tomu, že japonská centrální banka (BoJ) v noci nastínila lepší výhled vývoje domácího hospodářství v příštím roce a to hlavně díky vyššímu očekávanému exportu, což v překladu znamená, že v nejbližší době neplánuje opětovně navýšit monetární stimuly.

Americká ropa WTI poté, co zkorigovala k hodnotě 58,73 USD za barel, opět oslabila pod úroveň 55 USD. Zlato se  drží pod kulatým číslem 1200 USD za unci. Americký dolar vyjádřen měnovým indexem mírně posiluje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.