Pátek 07. května. Svátek má Stanislav.

Dow Chemical a DuPont se dohodly na fúzi v hodnotě 130 mld. dolarů

11.12.2015 | 15:58 0 Komentářů

Jedny z největších chemických společností na světě DuPont a Dow Chemical (DOW) se dohodly na fúzi, čímž vytvoří novou společnost v hodnotě 130 mld. dolarů. Podle představitelů společností bude fúze předstupněm k potenciálnímu rozdělení na tři společnosti.

Nicméně je možné, že dohoda bude čelit regulatornímu tlaku ohledně jejich zemědělských divizí.

Potenciálním rozdělením nové společnosti by došlo k zaměření na zemědělské chemikálie, základní materiály a specializované produkty.

Bez zahrnutí preferovaných akcií akcionáři Dow Chemical a DuPont získají 50 % nové společnosti s názvem DowDuPont. Novým CEO se stane Ed Breen současný CEO DuPont. Akcionáři Dow Chemical získají jednu akcii DowDuPont, zatímco DuPont obdrží 1,282 akcie DowDuPont.

Společnosti čelí klesající poptávce po chemikálií využívaných v zemědělství. Poptávka klesá kvůli klesajícím cenám kukuřice a silnému dolaru, přičemž klesající ceny zemního plynu pozitivně ovlivňují divize plastů.

Rozdělení nové společnosti by mělo podle společností dojít, jakmile to bude možné. Pravděpodobně by k rozdělení mělo dojít po 18-24 měsících po fúzi, která by měla být dokončena ve druhé polovině roku 2016.

Spojení společností by mělo přinést úsporu v nákladech ve výši 3 mld. dolarů v prvních dvou letech s možností ušetřit dalších 1 mld. dolarů.

Fúze by mohla zvýšit tlak na konkurenty BASF (XETRA:BAS) a Bayer (XETRA:BAYN), aby rovněž provedly konsolidaci kvůli klesajícím cenám kukuřice.

Zdroj: Reuters

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.