Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Dopolední seance přinesla smíšená data PMI z Evropy a Británie, analýza EUR/GBP

04.12.2013 | 11:35 0 Komentářů

Španělský sektor služebpřekvapil pozitivně eurozónu, tamní index nákupních manažerů (PMI) totiž vykázal v listopadu nejrychlejší růst od června roku 2010. Meziměsíčně si polepšil ze 49,6 bodu na 51,5 bodu. Teprve podruhé se tak v tomto roce podařilo dostat do expanzivních hodnot a výhled na další měsíce se přesunul do pozitivního teritoria. Dobré zprávy alespoň částečně napravily reputaci země, která v pondělí zveřejnila nízké hodnoty indexu PMI z výroby. Španělskou nadílku však kontroval italský propad. Sektor služeb se na Apeninském poloostrově opět přesunul z expanzivní nálady do kontrakce. V listopadu došlo k propadu z 50,5 bodu na 47,2 bodu a je na tom nejhůře od letošního června. Naopak Itálie v pondělí ze sektoru výroby zveřejnila pozitivní data. Sérii dat ze sektoru služeb zakončila eurozóna. Ta překonala odhady a namísto 50,9 bodu dosáhla až na 51,2 bodu. Eurozóna tak udržuje již 5 měsíců v řadě expanzivní trend.

Britský sektor služebpřekvapivě v minulém měsíci klopýtl. Tamní PMI index ztratil v listopadu 2,5 bodu a skončil na 60,0 bodech. Ekonomická predikce počítala s mírným oslabením na 62,1 bodu. Přesto lze výsledek hodnotit pozitivně, protože již 5 měsíců v řadě se služby drží nad úrovní 60, což značí dobrý výhled na další měsíce.

Maloobchodní tržby eurozónyse v říjnu dočkaly meziměsíčního zpomalení o 0,2 procenta a podruhé v řadě tak ztratily. Odhad ekonomů byl zcela opačný, jelikož se očekával 0,2 procentní růst. V celé Evropské unii došlo v listopadu dokonce k propadu o 0,4 procenta. Meziroční srovnání ukázalo 0,1 procentní pokles v eurozóně a 0,5 procentní růst v EU.

Eurozóna i v druhém měření Eurostatu potvrdila 0,1 procentní růst HDP v 3. kvartále2013 v mezičtvrtletním srovnání.  V Evropské unii vzrostlo HDP ve stejném období o 0,2 procenta. V meziročním srovnání HDP v eurozóně od července do září kleslo o 0,4 procenta a v Evropské unii vzrostlo o 0,1 procenta.

Zdroj: Eurostat

EUR/GBP se stále obchoduje uvnitř klesajícího trendového kanálu. Trh by mohl v dnešní seanci otestovat silný odpor na Fibonacciho úrovni 23,6 a hladině 0,8320. Medvědí signál na této úrovni by značil pokračování v nastoleném trendu. Dokud cena zůstane uvnitř kanálu, tak bude technický výhled negativní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.