Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

Donald Trump údajně hodlá navýšit cla na čínský dovoz, Čína uvažuje o ukončení vyjednávání

06.05.2019 | 08:32 0 Komentářů

Z důvodu protahování vyjednávání ze strany Číny plánuje Trump podle svých slov v pátek navýšit celní sazby na čínský import ze současných 10 % na 25 % a zahrnout dodatečně pod obchodní restrikci další dovážené zboží v hodnotě až 325 mld. USD. Reakce od čínské protistrany na sebe nenechala dlouho čekat, když prohlásila, že nehodlá jednat „s nožem na svém krku“ a uvažuje o ukončení dosavadního jednání.

Americký prezident Donald Trump prohlásil na veřejné síti, že dosavadní vyjednávání o obchodních vztazích se s čínskou protistranou nadměrně dlouho vlečou. Z toho důvodu plánuje podle svých slov v pátek navýšit celní sazby na čínský import ze současných 10 % na 25 % a zahrnout dodatečně pod obchodní restrikci další dovážené zboží v hodnotě až 325 mld. USD. Podle Trumpových slov se představitelé největší asijské ekonomiky snaží jednou dohodnuté body znovu otevřít a renegociovat pro sebe výhodnější postavení než bylo doposud kompromisně dojednáno.

Reakce od čínské protistrany na sebe nenechala dlouho čekat. Druhá největší ekonomika světa tak prohlásila, že nehodlá jednat „s nožem na svém krku“ a uvažuje o ukončení dosavadního jednání. To odpovídá jejím dřívějším prohlášením o případném odmítnutí jednat pod tlakem.

Deník Wall Street Journal však cituje i slova ekonomického analytika Chada Browna z akademického prostředí, který spekuluje nad tím, že Trumpova slova jsou pouze politickou strategií, kdy při vyjednání dohody může americkému voliči prezentovat vyjednanou dohodu jako výsledek jeho nekompromisního přístupu a ofenzivní rétoriky.

Současná eskalace v dosavadním vyjednávání mezi USA a Čínou jsou opravdovým překvapením, jelikož se obecně očekávalo, že v blízké době dojde ke konečnému dojednání  a podepsání smlouvy mezi stranami.

 

Zdroj: The Wall Street Journal

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Miloslav Blín
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.