Pondělí 17. května. Svátek má Aneta.

Domácnosti dál táhnou ekonomiku

Český HDP byl revidován ve druhém čtvrtletí mírně vzhůru. Meziroční tempo růstu ekonomiky podle zpřesněného odhadu činilo 2,8 % oproti předchozímu odhadu 2,7 %. Nicméně z hlediska mezikvartální dynamiky ke změně nedošlo. Ekonomika roste mezikvartálním tempem 0,7 %.

Při malém zjednodušení lze říci, že česká ekonomika od roku 2017 roste prakticky nezměněným tempem, ale mění se struktura ve prospěch spotřeby domácností, která je hlavním tahounem. Domácnostem rostly ve druhém čtvrtletí příjmy ve srovnání s prvním čtvrtletím tempem 1,2 %, přičemž reálná spotřeba rostla ještě trochu rychleji tempem 1,5 %. Od počátku roku se tak mírně snižuje míra úspor domácností (po sezónním očištění).

Čekáme, že míra nezaměstnanosti se bude pomalu zvyšovat a tempo růstu mezd sice zvolna, ale přece jen zpomalí. Dynamika růstu spotřeby domácností tak zpomalovat. Investiční aktivita firem zůstane oslabená a průmysl se bude potýkat se slabší poptávkou ze zahraničí. O zhoršování pozice firem svědčí další snížení míry ziskovosti firem. Ta ve druhém čtvrtletí činila 46,3 %, před rokem byla 46,9 %.

Za celý letošní rok očekáváme růst HDP na úrovni 2,7 %. Hlavním tahounem bude spotřeba domácností, jejíž příspěvky k růstu ovšem budou pomalu slábnout. Investice v letošním roce své tempo mírně zvolní, čisté exporty budou domácí ekonomiku ve druhé polovině roku brzdit. V příštím roce čekáme zpomalení ekonomiky ČR na 2,1 %. Domácí ekonomika sice stále roste lehce nad svým potenciálem, ale na obzoru zůstává výrazné riziko jejího zpomalení a to i bez dalšího utažení měnové politiky. Od ČNB tak pro horizont jednoho roku nadále nečekáme žádnou změnu úrokových sazeb, ačkoliv růst spotřeby bude pro některé členy ČNB důvod pro hlasování ve prospěch růstu úrokových sazeb. Česká koruna na dnes zveřejněná data významně nereaguje.

MICHAL BROŽKA
Senior Economist
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.