Úterý 24. listopadu. Svátek má Emílie.

Dolar v závěru týdne mocně posiluje vůči koši měn

12.06.2009 | 16:13 0 Komentářů

Americký dolar dokázal v pátek posílit vůči koši hlavních světových měn ještě před klíčovým průzkumem spotřebitelské důvěry USA jakožto barometru budoucích útrat které se na růstu ekonomiky podílí ze dvou třetin. Statistika růstu dovozních cen pak může zvedat znepokojení nad inflací protože se Spojené Státy odráží z poklesu.

Chuť investorů riskovat zatlačila zelenou bankovku letos na jaře do defenzivy, dolar index se propadl na nejnižší hladinu od loňského října. Lepší makroekonomické statistiky posledních týdnů a prognózy Bílého domu,Fedu signalizují že by konec recese v USA mohl nastat již ve třetím čtvrtletí. Ekonomiku by měl vytáhnout z poklesu masívní fiskální stimul v pololetí roku a rostou obavy z možného podhodnocení dolaru. Podle analytiků by se hlavní měna mohla stabilizovat už v červnu.

Odpoledne dolar index rostl ze čtvrteční uzavírky 79,62 na 80,49. Na sedmiměsíční dno 78,33 dopadl druhého června. Vůči euru si průběžně připisoval 1,2% na $1,3951 po nečekaném propadu průmyslu eurozóny. Investoři vyjadřovali pochybnosti zda eurozóna dokáže podpořit globální růst. Silné euro snižuje konkurence schopnost evropských korporací.

Velmi osře posílil proti britské libře. Vůči japonskému jenu si polepšil z 97,55 na 98,42jenů za dolar, proti svému proti pólu kandskému dolaru dokonce vylétl o 2,2% na $1,1248 poté co OPEC nečekaně snížil odhad globální nabídky ropy. Ropa reagovala propadem o $1,64 na $70,82 za barel.

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.